Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika'yı vuracak füze geliştiriyoruz

17 Temmuz 2008 / 13:22
İran'dan savunma sanayi otoritelerini şaşırtan çıkış! İran, öyle bir iddia ortaya attıki ABD bile şaşırdı!
İran, ABD'yi vurabilecek yeni bir füze geliştiriyor. İran'ın, ABD'yi de vurabilecek kıtalararası füze geliştirdiği açıkladı.

İran devlet televizyonu, ABD Füze Savunma Sistemi Başkanı Korgeneral Henry Obering'in, "İran, en geç 2015 ya da 2017'ye kadar ABD'yi vurabilecek kıtalararası füze geliştirecek" şeklindeki ifadesini duyurdu.

İran'ın geçen haftaki füze denemelerini teknik açıdan değerlendiren Korgeneral Obering, "İranlıların uzun, çok uzun menzilli füze geliştirdiklerini gösteren deliller var. Onlar, bunu yakın bir gelecekte elde etmeyi planlıyorlar" diye konuştu.

Obering, İran'ın halihazırdaki füze kapasitesinin de ABD'nin tahmin ettiğinden çok daha güçlü olduğunu kaydetti. Amerikalı komutan, İran'ın elindeki ve geliştirmekte olduğu füzelerin balistik özellikte olduklarını sözlerine ekledi.
İran Devrim Muhafızları, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri, geçen hafta Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'nda düzenledikleri "Yüce Peygamber 3" adlı 6 günlük tatbikatta uzun menzilli "Şahap 3" füzelerinin yeni versiyonunu denemişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri