Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AMİRAL SUİKASTİ DERİNLEŞİYOR

24.07.2009 12:45
Oramirallere suikast planında 5 Teğmen'e emir verdiği iddia edilen Albay ifade verecek.
Oramirallere suikast planı iddiasıyla tutuklanan teğmen sayısı 5’e çıktı. Teğmenlere emir verdiği iddia edilen iki Albay Ergenekon savcılarınca ifadeye çağrıldı.

Deniz Kuvvetleri’nde görevli iki Oramiral’e suikast hazırlığı yaptıkları iddiasıyla önceki gün tutuklanan 3 teğmenle bağlantıları olduğu iddiasıyla dün gözaltına alınan 2 teğmen daha tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan 3 teğmenin tutuklanmasına neden olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Donanma Komutanı Oramiral Uğur Yiğit’e yönelik suikast planlarını hazırladıkları iddia edilen 2 albayın ise Ergenekon savcıları tarafından ifade vermeye çağrıldığı öğrenildi.

ARANAN TEĞMENLERDEN İKİSİ FİRARDA

Suikast planlarıyla ilgili olarak önceki gün Deniz Kuvvetleri’nde görevli teğmenler Sinan Efe Noyan, Alperen Erdoğan ve Faruk Akın tutuklanarak Hasdal Cezaevi’ne gönderilmişti. Dün de tutuklanan teğmenlerin ifadelerinde isimleri geçen Deniz Kuvvetleri’nde görevli 4 teğmen için gözaltı kararı çıktı. Teğmenlerden Burak Düzelen ve Barboros Mercan Gölcük’te gözaltına alınırken, teğmenler Yiğithan Gökay ve Yasin Aksoy’un firari olduğu ve arandığı öğrenildi.

HASDAL CEZAEVİ’NE GÖNDERİLDİLER

Dün Beşiktaş’taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nöbetçi savcılığına çıkarılan teğmenler Burak Düzelen ve Barbaros Mercan’ın, Poyrazköy cephaneliği ve fuhuş çetesi soruşturması kapsamında sorgulandığı öğrenildi. Teğmenlere, Ergenekon tutuklusu emekli Binbaşı Levent Bektaş’la bağlantıları ve suikast planlarına ilişkin sorular da soruldu. Çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanan iki teğmen, Hasdal Cezaevi’ne gönderildi.

Suikast planıyla ilgili tutuklanan teğmen sayısı 5'e ulaşırken, Ergenekon kapsamında tutuklanan teğmen 13’e yükseldi. Teğmenlerden Mehmet Ali Çelebi ‘örgüt yöneticisi’ olarak yargılanıyor.

Albaylara suikast ve intikam sorulacak

Öte yandan, önceki gün tutuklanan üç teğmene ‘Suikast planı’ yaptırdığı iddia edilen Deniz Kurmay Albay T. D ve Deniz Kurmay Albay O. Y.’nin de Ergenekon savcıları tarafından sorgulanmak üzere ifade vermeye çağrıldığı öğrenildi. Kurmay Albay T.D, daha öncede Demokrasiye Müdahele Planının altında imzası bulunan Albay Dursun Çiçek ile birlikte gündeme gelmişti. Kurbay Albay T.D, Dursun Çiçekle ve 8 albayla birlikte Poyrazköy cephaneliğine ilişkin Savcı Zekeriya Öz tarafından sorgulanmıştı. Albay O.Y’nin ise, internet sitelerine düşen ses kaydında ‘Ergenekon’un intikamı için yemini ettiği’ iddia edilmişti.
Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri