Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amirallere Suikast Emri Albaydan

23.07.2009 11:39
İki Oramirale suikast iddiasıyla tutuklanan üç teğmeni, iki albayın yönlendirdiği ve Ergenekon sanıklarından Levent Bektaş’ın talimatını bekledikleri iddia edildi
İstanbul ve Gölcük’te iki amirale suikast planladıkları iddiasıyla tutuklanan üç teğmenin, Poyrazköy cephaneliği soruşturmasında adı geçen Levent Bektaş ile bağlantılı oldukları öğrenildi. Teğmenlerin, suikas planını iki albaydan aldıkları, planın arkasında ise MİT raporunda Karargah Evleri yöneticisi olduğu belirtilen amiral R.’nin yer aldığı iddia edildi. Teğmenlerin Ergenekon soruşturmasına destek verdiği gerekçesiyle Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile yerine geçmesi beklenen Ufuk Yiğit’i hedef seçtikleri öğrenildi.

Bir teğmenin ihbarı üzerine başlatılan operasyonda ‘Örgüt üyesi’ oldukları iddiasıyla nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan teğmenler Sinan Efe Noyan, Alperen Erdoğan ve Faruk Akın’a, savcılıkta adreslerinde ele geçirilen ‘el yazması suikast planlarının’ sorulduğu öğrenildi. Muvazzaf iki amiralin hedef seçildiği suikast planlarının yer aldığı notta, albaylar T.D. ve O.Y’nin yönlendirmesi doğrultusunda suikast yapılacağı ve Poyrazköy cephaneliği soruşturması kapsamında tutuklanan Levent Bektaş’ın talimatlarının beklendiği iddia edildi.

KÜÇÜK İLE İLİŞKİSİ SORULDU

Teğmenlere, Ergenekon sanıkları Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Veli Küçük’le ilişkilerinin yanı sıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda faliyet gösteren fuhuş çetesine ilişkin sorular da yöneltildiği öğrenildi. Teğmenlerin “Uyuşturucu ticareti ile Ergenekon örgütüne para temin ettiği” de iddialar arasında.

MİT RAPORUNDA ADI GEÇİYOR

Suikast planının arkasında yer aldığı ileri sürülen amiral R.’nin, MİT tarafından hazırlanan Karargah Evleri raporunda yönetici olduğu iddia ediliyordu. Amiral R. kendisine ait olduğu öne sürülen ve internete düşen ses kaydında, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç’ın atadığı yeni görevinden rahatsızlığını şöyle anlatıyordu: Meslek onuruyla kimseyi oynatmam. Pırlantayı alıp yere attı herifler ya! Bunu kabul edemem.

Savcı Öz’e ifade verdi iddiası

Teğmenlerin suikast planında ‘yönlendirmeyi yaptığı’ iddia edilen iki albaydan T.D.’nin, Poyrazköy cephaneliğine ilişkin Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz tarafından sorgulanan 8 albaydan biri olduğu, albay O.Y.’nin ise bir süre önce internete düşen ses kaydında ‘Ergenekon’un intikam yeminini yaptığı iddia edildi. Öte yandan teğmenlerin avukatları, usulsüz olduğu gerekçesiyle müvekkillerinin tutukluluğuna itiraz etti.
Bu haber toplam 1644 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri