Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ammar..İki ayağı kesilen gencin inanılmaz öyküsü

09 Ocak 2009 / 12:28
Filistinli gençler, İsrail jetleri ve tankları, 'direnişçilerin yerini belirleyemesinler' diye, kendilerini göz kırpmadan feda ediyor.
Han Yunus'ta bulunan Nasır hastanesi doktorlarının iki ayağını da kesmek zorunda kaldıkları Ammar Ebu Asi adlı Filistinli gencin öyküsü, Filistin halkının direnişçilerle ne kadar iç içe olduğunu gösteriyor. Ebu Asi'nin bacağının kesilme nedeni, Gazze'de savaşan Filistinli direnişçileri korumak ve onların dumanların arkasında gizlenmelerini sağlamak için lastik yakarken bir İsrail keşif uçağı tarafından füzeyle vurulması.

Son günlerde Filistinli gençlerin sokaklara çıkarak İsrail işgal güçlerinin kara harekatı başlattıkları bölgelere gitmeleri ve oralarda Filistinli direnişçileri vurmak için tetikte bekleyen uçak ve tankların ateşinden korumak için arabaları ateşe vermeleri, Gazze sokaklarında en çok konuşulan konulardan biri.

Gerçekten de Filistinli gençlerin yaktıkları ateşten çıkan dumanlar, direnişçilerin yerlerini saptamaya çalışan İsrail keşif uçaklarını tedirgin ediyor, işgal güçlerinin görüş mesafesini daraltıyor.

İsrail'in, ateş yakan gençlere roket fırlatmasına ve direnişçilerin bölgeyi terk etme çağrılarına rağmen, gençlerin hiç biri yaptıklarından vazgeçmemiş. Tedavi altındaki Ammar Ebu Asi'nin sürekli yanı başında bulunan amca oğlu Fadi Ebu Asi (18), İsrail uçaklarının Filistinli gençlerin lastik yakarak ortalığı dumana boğmasına engel olmak için roket fırlatmasına rağmen gençler yine de lastik yakmaya devam ettiğini söylüyor.

Ammar'ı hızla ambulansa çektiklerini söyleyen amca oğlu, tankların gençleri korkutmak için etrafa gelişigüzel ateş açmasına rağmen yine de bu ateşin onları ateş yakmaktan alıkoymadığını kaydetti.

Kardeşi, Ammar'ın yaralanmasının gençleri ve yaşlıları daha fazla tahrik ettiğini ve halkın direnişçileri himaye etmek için ateş yakmak isteyen binlerce Filistin'in Yeni Abbasan bölgesine aktığını söyledi.

Ammar'dan üç yaş büyük olan ve 2004 yılında işgal güçlerinin ateşiyle yaralanan ağabeyi Bilal, kardeşinin yaptığının kahramanca bir eylem olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Ama bunu yapmak zaten bütün Filistin halkının görevi."

El-Cezire'ye konuşan Ammar, işgalcilerin, Filistin halkını ne kadar öldürse de ne kadar kesse de, direnişi yok edemeyeceğini, gerekirse göğüslerini siper ederek direnişi sürdüreceklerini söyledi.

ÖLÜM VE YIKIM

Bilal, kardeşinin iki ayağının da kesilmesine ve en büyük ağabeylerinin 7 sene önce gerçekleştirdiği bir feda eyleminde şehit düşmesine rağmen tüm bunların, her yana ölüm saçan işgal güçlerine karşı direnişlerindeki azmi kıramayacağını dile getirdi.

Bir çocuğu sakat kalan ve bir çocuğunu da şehit veren Baba Ahmet Ebu Asi ise şunları söyledi: "Şehit olmayı ve direnişe karşı mücadele etmeyi seçen biziz. Her gün şehit olan onlarca ve yüzlerce kardeşimiz gibi biz de Filistinli direnişçileri korumaya çalışırken şehit olmak istiyoruz."

Çocuğunun iki kesik ayağına bakarken Allah'ın Filistin halkına rahmetini indirmesini ve düşmanın tuzaklarından korumasını isteyen baba, "Bunun için Allah'a hamd ediyorum. Allah celle celaluhu'ya daha fazla yaklaşmak için ona daha fazla şeyler sunmayı isterdim" ifadesini kullanıyor.
Bu haber toplam 1702 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri