Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ana muhalefet anketlerde önde

20 Kasım 2008 / 13:10
İsrail'de, eski Başbakan Binyamin Netanyahu'nun başkanlığını yaptığı ana muhalefet partisi Likud, yapılan son kamuoyu yoklamalarında açık ara önde gitmeye başladı.
Bugün seçim yapılması halinde Likud'un, 120 üyeli Knesset'te (İsrail parlamentosu) 32-34 milletvekilliğine sahip olacağı, Tzipi Livni'nin Kadima'sının 23-28 milletvekilliğiyle Likud'un gerisinde kalacağı tahmininde bulunuluyor. İşçi Partisi'nin ise 8-10 milletvekilliği çıkaracağı öngörülüyor. Yedioth Ahranot gazetesince yaptırılan kamuoyu yoklaması, partiye son katılımlarla Likud'un itibarının kamuoyu nezdinde arttığını ortaya koydu.

Son dönemde kamuoyunca yakından bilinen isimler Likud'a katılmıştı. Eski Genelkurmay Başkanı Muşe Yaalon, eski Emniyet müdürlerinden Assaf Hefetz, eski milletvekillerinden Dan Meridor ile Beni Begin, Hizbullah'la savaş sırasında İsrail ordusunun sözcülüğünü yapan Miri Regev, 10 Şubatta yapılacak erken genel seçimler öncesi, Likud saflarında yer alacaklarını açıklamışlardı. Likud'a bu son katılımların hemen ardından, 500 kişiyle yapılan Yedioth Ahranot'un kamuoyu yoklaması, bugün bir seçim yapılsa 120 üyeli Knesset'te Likud'un 32 üyeye sahip olacağını öngördü. Kadima, 26 milletvekilliğiyle Likud'un gerisinde kalırken, İşçi Partisi ise giderek erimeye başladı ve milletvekilliği tahmini sayısı 8'e kadar düştü.

Yedioth Ahranot'un daha önce 27 Ekimde yaptırdığı kamuoyu yoklamasında Kadima 29 milletvekilliği ile önde gelmiş, Likud 27 üyeyle ikinci sırada yer almıştı. Savunma Bakanı Ehud Barak'ın İşçi Partisi'nin ise 11 üye çıkarabileceği belirlenmişti. Hükümet ortağı, dinci kanattan Şas partisi için 11, parlamentonun Arap partileri için de 11 sandalyeye sahip olacakları tahmin edilirken, İsrail sağ kanat partilerinden Evimiz İsrail (Yisrael Beiteniu) 9, soldaki, yeni oluşum içindeki Meretz 7 üyelik çıkaracak öngörüsü yapıldı. İsrail'de, Ulusal Dinci Parti'nin kendisini feshederek, İsrailli tanınmış aşırı sağ eylemcilerden Baruh Marzel'in de içinde bulunduğu yeni bir parti oluşumuna giden hareket de ankette ancak 6 üyelik alabildi.

Öte yandan İsrailli Araplar da dahil, 536 yetişkin arasında İsrail radyosunca yaptırılan bir diğer kamuoyu yoklaması da Likud'a 34 milletvekilliği şansı verdi. Aynı ankete göre, Livni başkanlığındaki Kadima 23, İşçi Partisi ise 8 milletvekilliği çıkartacak tahmini yapılıyor.

Haaretz gazetesinde yayımlanan ve 488 kişi arasında yapılan bir başka kamuoyu yoklaması ise Likud'a 34, Kadima'ya 28, İşçi Partisi'ne de 10 milletvekilliği verdi. Sadece 3 hafta öncesinin kamuoyu yoklamaları, Kadima ile Likud arasında, seçimlerde başa baş bir sonuç çıkacağı öngörüsünde bulunuyordu. Ancak son tahminler, Likud'u, eski başbakan Ariel Şaron'un popülaritesinin oldukça yüksek olduğu 2003 yılı seçimlerine yakın bir sonuç elde etmeye yaklaştırdığını gösteriyor. Şaronlu Likud, söz konusu seçimde 38 Knesset üyeliği elde etmişti. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise kamuoyu yoklamalarıyla ortaya çıkan sonuçları dikkate almayarak, seçimlerde farklı sonuçlar ortaya çıkacağını öne sürdü. Barak, Likud'u da eleştirerek, “Likud ve Netanyahu, bizi bütün dünyayla bir ihtilafa sürükleyecek” dedi. Barak, partide yalnız çalıştığı ve partinin diğer önde gelenleriyle işbirliğine gitmediği yolundaki suçlamalara da cevap verdi ve “İsrail siyasetinin kötü çocuğu durumuna geldiğimi biliyorum. Ancak doğru yolda ilerlediğim sürece bunu da kabullenmeye hazırım” diye konuştu.
Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri