Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anadolu sermayesinin önemi

22 Mayıs 2008 / 09:19
Mete: Türkiye Anadolu sermayesi ile sanayileşti.

MÜSİAD Denizli Şubesi'nde konuşan aGazeteci-Yazar Ömer Lütfi Mete, Türkiye'nin sanayileşme hamlesinde "Anadolu Sermayesi"nin öneminin büyük olduğunu söyledi. Mete bu sermayenin dışa açılmasında da ortaklığın önemli etken olduğunu kaydetti.

Denizli Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği (DEKAD) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi'nin misafiri olarak Denizli'ye gelen Gazeteci Yazar Mete, MÜSİAD Denizli Şubesi üyeleriyle birlikte sohbet etti. Dernek binasında gerçekleşen sohbete MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Ayhan Doğruyol, DEKAD Başkanı İbrahim Uzunoğlu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Uğur Erdoğan, Şube eski Başkanlarından Şahin Tin ve çok sayıda üye katıldı. Türkiye'nin sanayileşme hamlesinde "Anadolu Sermayesi"nin öneminin büyük olduğunu belirten Ömer Lütfi Mete, Anadolu sermayesinin dışarı açılmasında ve büyümesinde ortaklığın önemi olduğunu söyledi. Şirketler arasındaki ortaklık faktörünü araştıran firmalar gelişen dünyaya adaptasyon sürecinin daha hızlı olduğunu kaydeden Yazar Lütfi Mete, "Türk sanayinde hatırı sayılır noktaya gelen firmalara bakıldığında, şirketler arası ortaklığın farklı olduğunu görüyoruz. Bugün ülke ekonomisinde başrolleri oynayan firmalara baktığımızda; önce montaj sanayini kurdu, ardından da yerli üretime geçti. Üretimde, ülke sınırlarını aştı. Dünyanın dev markalarıyla işbirliğine giriştikleri görüyoruz" dedi.

'YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜNE KAVUŞUYORUZ'

İş dünyasının en önemli sıkıntılarında birisi olan yetişmiş eleman olduğunu belirten Mete konuşmasını şöyle sürdürdü: "Büyük yatırım yapan firmaların eleman istihdamı konusunda daima tereddüt içinde kaldıkları oluyor. Her şey insanla oluyor. Yetişmiş insan gücünüz yoksa, sanayide başarıya ulaşamıyorsunuz. Türkiye, yarım asır önce bu insan gücünden mahrumdu. Ama şimdi, yetişmiş insan gücüne kavuşuyor" Konuşmaların ardından MÜSİAD'lı üyeler, siyaset, ekonomi ve güncel meseleler hakkında merak ettiği soruları Gazeteci-Yazar Ömer Lütfi Mete'ye sordu. Denizli'de Gazeteci-Yazar Ömer Lütfi Mete'yi ağırlamaktan büyük kıvanç duyduğunu belirten Başkanı Ayhan Doğruyol, "Yoğun programları arasında MÜSAİD Denizli Şubesi ve Denizli Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneğimizin davetine icabet eden Ömer Lütfi Mete'ye teşekkür ediyorum. Fikirlerinden daima istifade ettiğim bir ağabeyimiz, üyelerimizle bir araya getirmek, ağırlamak ve misafir etmek bizim için bir bahtiyarlık. Konuşmamı uzatmadan misafirimize sözü bırakıyorum" diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri