Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kendisi Atanmayınca Demokrasiyi Hatırladı

24.11.2009 00:00
Anadolu Üniversitesi'nde seçimde 334 oy alan rektör Prof. Dr. Fevzi Sürmeli'nin yerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 3. sırada 96 oy alan Prof. Dr. Davut Aydın'ı ataması Sürmeli'yi isyan ettirdi.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, AÜ'ye 96 oy alan Prof. Dr. Davut Aydın'ın rektör olarak atanmasının, üniversiteye ve demokrasiye yapılan en büyük haksızlık olduğunu savundu.

Prof. Dr. Sürmeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''yakın zamanda ulusal basında ''AÜ'nün mevduatının yüzde 50'sine Maliye Bakanlığınca el konulduğu'' yönünde haberlerin çıkartıldığını, bunun hemen ardından da Prof. Dr. Davut Aydın'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından AÜ Rektörlüğüne atandığını'' ifade etti.

Prof. Dr. Sürmeli, şöyle konuştu:

''Bu seçimde 334 oy aldım. Akademisyenlerden en fazla oyu ben aldım. Prof. Dr. Davut Aydın 96 oy aldı. AÜ'ye 96 oy alan Prof. Dr. Aydın'ın rektör olarak atanması üniversitemize ve demokrasiye yapılan en büyük haksızlıktır. Birileri Prof. Dr. Aydın'a 'Ne kadar oy alacağın önemli değil, önemli olan adaylığını koyman, gerisi bize ait' demiştir. AÜ herkese bırakılabilecek, hele hele basit uygulamaları olan kişilere bırakılacak bir üniversite değildir.''

Rektörlük seçimlerinde Prof. Dr. Fevzi Sürmeli 334, Prof. Dr. Hasan Mandal 295, Prof. Dr. Davut Aydın 96, Prof. Dr. Ahmet Tuncan 28 oy, Prof. Dr. Nazmi Ulutak, Prof. Dr. Zühtü Altan, Prof. Dr. Yılmaz Benligiray, Prof. Dr. Mustafa Çakır, Prof. Dr. Nüvit Gerek ve Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu ise birer oy almıştı.

YÖK'e 6 aday bildirileceğinden birer oy alan akademisyenler arasında kura çekilmiş, Prof. Dr. Ulutak ve Prof. Dr. Gerek, YÖK'e bildirilecek adayların arasında yer almamıştı.

Adayların sayısını üçe indiren YÖK de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına Prof. Dr. Davut Aydın, Prof. Dr. Hasan Mandal ve Prof. Dr. Fevzi Sürmeli'nin ismini bildirmişti

Bu haber toplam 1760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri