Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anadolu'nun kurtuluşu olacak zirve

22.07.2009 11:30
1000 işadamı Doğu Anadolu’yu kalkındıracak yeni projeler için bugün bir araya geliyor...
TUSKON Başkanı Meral, "Küresel kriz ortamında yapılan toplantı hem yeni iş imkanları oluşturacak hem de bölge halkına moral verecek" dedi...

Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu'nun (DASİDEF) ev sahipliği yapacağı Doğu Anadolu Kalkınma ve İş Birliği Köprüsü (DAKİK-2) programı bugün başlıyor. Yeni teşvik paketi sonrası gerçekleştirilecek zirveye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katılacak.

Zirvede batı illerinden gelen 500 işadamı ile Doğu illerinde faaliyet gösteren 500 işadamı karşılıklı yatırım ve işbirliği imkanlarını görüşecek. Zirvede ayrıca, Doğu Anadolu'yu kalkındıracak yeni projeler ele alınacak. Zirve kapsamında ayrıca, 2 bin metrekarelik bir fuar alanı oluşturulacak.

PROJENİ GETİR ORTAĞINI BUL

DASİDEF Başkanı Mustafa Yıldız, 'projeni getir uygun ortağını bul' olarak özetlenebilecek zirvenin işadamlarına yeni açılım, yatırım ve ortaklık fırsatları sunduğunu söyledi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral de bugüne kadar uygulanan teşvik sisteminin yatırımlar için yetersiz kaldığını belirterek, yeni teşvik yasanın Doğu illerine büyük fırsatlar sunduğunu, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

YATIRIMCI AKACAK

DAKİK-2 toplantılarıyla batıdaki işadamlarının doğuya gelerek teşvik imkanlarını yerinde göstermeyi amaçladıklarını kaydeden Meral, 106 firmanın açacağı stantlar sayesinde doğuda ve batıda üretilen ürünlerin tanıtılmasını amaçladıklarını bildirdi. Meral, "Küresel kriz ortamında yapılan toplantı hem yeni iş imkanları oluşturacak hem de bölge halkına moral verecek. Kriz sonrası yatırımların başlamasıyla birlikte Doğu illerindeki potansiyellerin fark edilmesini ve yatırımların buraya yönelmesini sağlayabiliriz" diye konuştu.
Bu haber toplam 1256 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri