Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkent Ankara'da hayat durdu

08.03.2010 11:56
Ankara'da yargı kararıyla yolcu taşıma ücretleri ortalama 1,85 liradan 0,9 liraya düşürülen dolmuş esnafı, kontak kapama eylemi yaptı. Halk otobüsleri çalışmadı. Başkentliler perişan oldu.

Tüketici Hakları Derneği tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma araçlarına, 2005 yılı başından geçerli olmak üzere yapmış olduğu zammın iptali için açılan dava sonrasında Ankara 2. İdare Mahkemesi, zammın iptali yönünde karar vermişti.

Kararın uygulamaya geçilmesinin ardından Ankara'da sabah saatlerinden itibaren saat 10.00'a kadar dolmuşlar çalışmadı.

Dolmuşların çalışmaması dolayısıyla otobüs duraklarında uzun kuyruklar görülürken, şahsi aracı olanların işlerine bu araçlarla gitmeleri üzerine trafikte uzun kuyruklar, kazalar ve tartışmalar yaşandı.

Başkentli dolmuş esnafı, son 5 yılda yakıt ve diğer genel giderlere sürekli zam yapıldığını belirtirken, yarı yarıya düşürülen dolmuş ücretleri ile hizmet vermelerinin mümkün olmadığını belirtti.

Vatandaşlardan da bazıları kararın tüketici lehine olumlu olduğunu söylerken, bazıları da işlerine geç kaldıklarını ifade ederek dolmuşçu esnafının eylemine tepki gösterdi.

Tüketici Hakları Derneği'nin açtığı dava sonucu  6 yıl öncesine dönen bilet fiyatları bugünden itibaren geçerli olacak.  EGO ve özel halk otobüslerinde tam bilet 90 kuruşa, öğrenci bileti 60 kuruşa inecek. Buna karşın metro ve belediye otobüslerinin sefer sayıları azalacak. Halk otobüsleri ise 1 gün boyunca trafiğe çıkmayacak. Dolmuşlar da sabah saat 10'a kadar yolcu almadı.

Özel Halk Otobüsleri Odası karara itirazını yaptı, dava sonucunu bekliyorlar. Hem Özel Halk Otobüsleri Odası hem de minibüsçüler bundan sonraki süreçte yolcu alıp almamayı bugün yapacakları toplantıların ardından karar bağlayacaklar.

Gökçek'ten açıklama

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkentte ulaşım ücretlerinin düşürülmesi nedeniyle minibüs ve özel halk otobüsü esnafının uygulayacakları eylemin ilk gününde, EGO otobüs seferlerinin yolcuların yoğun olmadığı, insanların işe gidip gelmediği saatlerde azaltılacağını bildirdi.

Gökçek, yaptığı yazılı açıklamada, Tüketici Dernekleri'nin açtığı dava sonucu mahkemenin Ankara'daki ulaşım ücretlerini 2003 yılındaki fiyatlara çekme kararı verdiğini, bunun sonucunda "özel halk otobüsleri ve minibüslerin yolcu taşımama eylemi yapacaklarını" anımsattı.

Eylemin ilk günü olan bugün Ankaralılar'ın sıkıntı çekmemesi için EGO otobüslerinin pik saatlerde daha önceden olduğu gibi normal seferlerini sürdüreceklerini belirten Gökçek, mahkemenin, "2003'teki taşıma ücretlerine dönülmesi" yönündeki kararı sonucunda belediyenin çok güç durumda kalacağını, uğranacak zararın altından kalkılamayacak hale geleceğini savundu.

Gökçek, "Halk otobüsleri ve minibüslerin eylemi nedeniyle vatandaşımızın büyük sıkıntılar yaşamaması için biz de daha önce aldığımız sefer sayılarının azaltılması kararımızı ilk gün pik saatler dışına kaydırdık. Minibüs ve otobüsçülerin uygulayacakları eylemin ilk gününde, otobüs seferleri, yolcuların yoğun olmadığı, insanların işe gidip gelmediği saatlerde azaltılacak" dedi.

 
Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri