Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anavatan-DP birleşmesi tekrar gündemde

01 Mayıs 2008 / 08:10
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, ''Sayın Cumhurbaşkanı ülkenin önüne yeni öneriler getirebileceğini ortaya koydu, Gerginliği ortadan kaldırıcı çabada aktif rol üstlenecek'' dedi.

Soylu, Celal Bayar Köşkü'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün verdiği öğle yemeğine ilişkin soru üzerine, Soylu, Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılı günlerde Türkiye'nin aradığı uzlaşmayı içeren, Türkiye'nin geleceğine birlik ve beraberlik içerisinde bakışı içeren bir görüşme olduğunu ifade etti.

Temsil ettikleri ve irtibatta bulundukları kişilerin görüşlerini, düşüncelerini paylaştıklarını belirten Soylu, ''Diğer genel başkanlarla beraber, ülkenin geleceğinin demokrasi, hukuk çizgisi içerisinde olması adına ve siyasal sistemin kendi eliyle bu açmazın içerisinden çıkmasını ortaya koyabilecek düşünceleri paylaştık'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün de düşüncelerini paylaştığını ve bunlardan yaralanacağını söylediğini aktaran Soylu, ''Sayın Cumhurbaşkanı ülkenin önüne yeni öneriler getirebileceğini ortaya koydu, gerginliği ortadan kaldırıcı çabada aktif rol üstlenecek'' dedi.

Soylu, ''siyasal sistemin bu krizden bir fırsat çıkarabilmesi ve geleceğe ait ayaklarının yere sağlam basabilmesi için çözüm üretilmesi konusunda ortak görüş belirdiğini'' kaydetti.

-MERKEZ SAĞDA BİRLİK-

Soylu, ''merkez sağda birlik'' çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine, yemeğin ardından, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun, kendisini arabasına davet ettiğini ve bu davete icabet ederek Köşk'ten beraber çıktıklarını ve sonrasında birlikte çay içerek görüştüklerini söyledi.

''Gelecek günlere ilişkin hayırlı ve güzel şeylerin olması temennisinde bulundukların ve karşılıklı sıcak mesajlarının olduğunu'' belirten Soylu, şunları ifade etti:

''Üç ayı aşkındır genel başkanım. Bu üç aydır hemen hemen herkes bu partilerin bir arada olmasını istiyor. Bu konuda sayın Mumcu da ben de teşkilatlarımız da samimi... Fakat bir önceki birleşme başarısızlıkla sonuçlandığı ve sütten ağzımın yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyoruz.

Türkiye'nin önüne yeni bir alternatif çıkarabilmek adına, ben kendi adıma söylüyorum, benim şahsımın hiçbir şekilde önemi yok. Sadece doğru zamanda doğru şeyleri yapabilmeye muktedir olabilirsek Türkiye'nin önüne beklediği aradığı yeni bir anlayışı getirebiliriz.

Zamanlaması ise belki yarın, belki yarından da yakın. İyi niyetliyiz. Zamandan kaynaklanan teknik bir takım sorunlara ilişkin değerlendirmelerimiz sürüyor. Ne olursa olsun bu iki parti birleşmelidir. Türkiye'nin önüne yeni bir gelecek hazırlanmalıdır.''

Zaman

Bu haber toplam 5756 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri