Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

17. maddeye sürpriz destek

05.05.2010 00:37
TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa değişiklik paketinin Anayasa Mahkemesi'ni düzenleyen 17. maddesinin oylamaları sürüyor.

 

BDP'li vekiller genel kurulu terketmesine rağmen İstanbul Milletvekili Ufuk Uras oylamaya katıldı. Uras'ın bu girişim AK Partili vekillerden büyük alkış aldı. Oylamaya MHP'li ve AK Partili üyeler katılırken, CHP'liler ise genel kurul salonunda oy kullanmadan gurubun ön sıralarında ayakta beklemeyi tercih etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli gruplarının ön sırasında oturdu. AK Partililer ile CHP'liler arasında zaman zaman tansiyonu yükselten atışmalar yaşandı. Oturumu yöneten Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin yaptığı müdahalelerle ortamı yumuşatmaya çalıştı.

Daha önceki oylamalarda oyunu kullanan milletvekilleri çoğunlukla oyunu kullandıktan sonra genel kurul dışına çıkarken bu oylamada vekiller oylarını kullandıktan sonra bazıları yerlerine otururken, bazıları ise sıra aralarında ayakta durmayı tercih etti.

Bu arada BDP milletvekili Ufuk Uras, diğer BDP'lilerin rağmen oylamaya katıldı. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ile birlikte oy kullanan Ufuk Urası'ı AK Partili Milletvekilleri alkışladı.

BDP'Lİ URAS:''EVET OYU VERDİM''


Anayasa değişiklik teklifinin askeri yargının görev alanı ile Anayasa Mahkemesini yeniden düzenleyen 2 maddesinin oylamasına katılan BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, ''evet'' oyu kullandığını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uras, BDP'nin anayasa değişikliği konusundaki duruşunun sağlıklı olduğunu düşündüğünü belirterek, ''Her zaman topu AKP'ye attılar. Ama AKP maalesef BDP'ye vebalı muamelesi çekti, taleplerini hiç dikkate almadı'' dedi.

İki oylamaya da ''evet'' oyu vermek için katıldığını bildiren Uras, ''Tümüne katılacak mısınız'' sorusuna, ''Hayır'' karşılığını verdi.

Başından beri ''yapıcı siyaset'' dediğini vurgulayan Uras, ''Aklımıza uyan maddeleri destekledik, uymayanları desteklemedik. Ama bizim isteğimiz, AKP'nin özellikle BDP'nin önerileri doğrultusunda adım atmasıydı. Ama maalesef adım atmadıkları gibi parmaklarını oynatmadılar'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Buna rağmen destek verdiniz'' sözleri üzerine ise Uras, ''Tek tek bu maddelerin Türkiye sol tarihi açısından tarihsel bir önemi vardı. O yüzden destek verdim. Türkiye solunda Anayasa Mahkemesi kurbanı olmayan kaç kişi vardır ki. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesinin dönüştürülmesi solun asli görevleri arasında'' dedi.

Partisinden tepki alıp almadığı sorusuna karşılık da Uras, ''Hayır. Bu konularda bana herhangi bir telkin ya da müdahale olmadı. Ben, BDP'nin önerilerinin bugün de haklı, doğru ve AKP'nin kulak vermesi gereken öneriler olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.


 

Kaynak:
Bu haber toplam 1362 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri