Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DTP'NİN KAPISINA KİLİT

11.12.2009 18:22
Anayasa Mahkemesi, DTP'nin kapatılması ile ilgili davada kararını verdi
 

Yargıtay Başsavcısı'nın, DTP'nin PKK'yı desteklediği gerekçesiyle kapatılması için Anayasa Mahkemesi'nde açtığı davada karar açıklandı. Anayasa Mahkemesi, DTP'nin kapatılmasına karar verdi.

Haşim Kılıç, DTP'nin ''Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı' haline geldiğinin anlaşıldığından Siyasi Partlier Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince kapatılmasına karar verilmiştir dedi..

Kılıç, aralarında Ahmet Türk, Leyla Zana ve Selim Sadak'ın da bulunduğu isimlerden siyasi yasak alanların isimlerini açıklıyor..

TÜRK VE TUĞLUK'UN VEKİLLİKLERİ DÜŞTÜ

Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliklerinin düşürülmesinin de karara bağlandığı açıklandı..

Kararların oy birliğiyle alındığı da partinin tüm mal varlığına el konularak Hazine'ye iadae edileceği de belirtildi..

ELEŞTİRİLER ÇOK ACIMASIZ

Kılıç açıklama sonrasında 'Yapılacak eleştirileri şimdiden görebiliyorum..Verilecek kararın zamanlaması için verilen tarihin amaçlı olduğu söylendi. Bu yorumlar çok acımasız.. Biz iki yıldır bu davayı görüşüyoruz..Eksiklliklerimiz vardı ve bu eksiklikler raportörümüz aracılığıyla giderilmeye çalışıldı ve bu zamana denk geldi' dedi..

Kılıç ayrıca, 'Bir siyasi partinin terörö ve şiddeti meşrulaştırmaya çalışması uygun değildir' derken, Anayasa Mahkemesi'nin terör ve şiddeti, barışçıl çabalardan ayrı tutarak kararını vermiş olduğunu söyledi..

AYRINTILAR GELECEK...

Bu haber toplam 1918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri