Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osman Paksüt bombaladı

02.05.2009 20:22
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, Ergenekon soruşturması kapsamında beş ay dinlendiğini açıkladı.

CNN TÜRK Haber Koordinatörü Yavuz Oğhan ile Serhat Dal'ın sorularını yanıtlayan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, Ergenekon soruşturması kapsamında 5 ay süreyle dinlendiğini açıkladı.

Soruşturmayı yürüten savcıların görevi kötüye kullandıklarını belirten Paksüt, Adalet Bakanı'nı resen soruşturma başlatması için göreve çağırdı.

Savcılar hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirten Paksüt, şunları söyledi:

Ergenekon savcılığı Anayasa Mahkemesi'ne benimle ilgili suç duyurusunda bulunmuş, bu gecikmiş suç duyurusu ile ilgili ne yapıldığını Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç açıklamalı. Anayasa Mahkemesi Başkanı suç duyurusunu işleme koymadıysa o koltuktan kalkmalı…

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt Ergenekon'un ikinci iddianamesinin eklerinde kendisi ile ilgili belgeler olduğunu söyledi, bu belgeleri gösterdi. Belgelerden ilki bir iletişim dinleme tutanağı. Tutanakta hedef şahıs bölümünde Ferda Paksüt ve Osman Paksüt isimleri var. Bu tutanaktan yola çıkan Osman Paksüt "Beni de dinlemişler" dedi…

HUKUKA AYKIRILIK VAR

"Şu anda bir şüpheli pozisyonunda olmam gerekir. Çünkü bu bir suç ihbarı. Ama burada bir hukuksuzluk var. Anaysa Mahkemesinin yargılayacağı ya da yargıtayın yargılayacağı kişilerden biri söz konusu ise bu tespit edildiği anda savcılığın soruşturma yapma yetkisi ortadan otomatik olarak kalkar. Bunun fark edildiği andan itibaren her türlü işlem her türlü iletişim tespiti bunların biriktirilmesi dosyalanması hukuka tamamen aykırı.

Fark ettiği anda yani Nisan ayında bu konuşmalar da yer alan kişilerden bir tanesi de Osman Paksüt'tür diye bir tespit yaptıysa o andan itibaren Osman Paksüt ile ilgili olarak bizim yetki ve görevimiz yoktur. Bu nedenle Osman Paksüt ile eğer iletişim dinlemesi yapılacaksa buna Anayasa Mahkemesi karar vermelidir diye o tarihte bunu bildirecekti.

Ama soruşturmayı yürüten savcılar dinlemeye devam etmişler ve Anayasa mahkemesine yaklaşık yedi ay sonra bildirmişler. Bu hukuka aykırı"

Osman Paksüt Anayasa Mahkemesinin kendisi ile ilgili bir işlem yapıp yapmadığını da bilmiyor. Orası karanlık diyor…

Bu haber toplam 1328 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri