Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özal'dan Beri Atananlar Gidiyor

11.01.2010 05:59
Anayasa Mahkemesi'nde, eski Cumhurbaşkanları Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan üyeler sırayla mesleğe veda ediyorlar. 4 yeni üye ataması bu yıl yapılacak.

 

Geçen hafta içinde emekli olan yedek üye Cafer Şad'la birlikte bu yıl içinde 2'si asıl, 2'si de yedek olmak üzere 4 üye emekliye ayrılıyor. Böylece Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yüksek mahkemeye 2010 yılı içersinde 4 üye atayacak. Gül, Anayasa Mahkemesi'ne daha önce bir üye daha atamıştı.

Anayasa Mahkemesi başkan ve üyeleri, yasa gereği 65 yaşında emekli oluyorlar. Yüksek mahkemenin 2008'de emekli olan yedek üyesi Ali Güzel'in yerine Yargıtay kontenjanından Recep Kömürcü'yü atayan Gül, görev süresi doluncaya kadar 2 asıl ve 3 yedek üye daha atayacak.

Asıl üye Sacit Adalı ile Şevket Apalık bu yıl içinde emekli olacak. Yedek üyelerden Cafer Şad geçen günlerde emekli olurken, Mustafa Yıldırım da yine yaş haddinden dolayı önümüzdeki aylarda emekliye ayrılacak. Yedek üye Fettah Oto ise 1 Aralık 2011'de emekli olacak.

www.yenisafak.com.tr

Bu haber toplam 1590 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri