Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anayasa Mahkemesin de kılıçlar çekildi

25 Aralık 2008 / 13:16
Haşim Kılıç'a destek vermedeklerini açıklayan 8 Anayasa Mahkemesi üyelesinden ikisi imza ve oy hakkı bulunmayan yedek üye çıktı. İşte AYM'deki muhalifetin perde arkası

Kapatılan belediyelerin seçime girmesinin yolunu açan Danıştay kararı tartışması Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile üyelerin yaptığı açıklamalarla sürüyor. Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi önünde bugün yaptığı açıklamada, Başkanvekili Osman Paksüt'ün 'açıklama mahkemenin görüşünü yansıtmıyor' sözlerine cevap verdi.

Başkan Kılıç, Başkanvekili, ''Sayın Başkanvekili zaten muhalefetteydi, karşı görüşteydi. Görüşünü muhalefette, kararında belirtti. Ondan dolayı Osman Bey'in bu konudan haberdar olmaması doğaldır'' dedi. Kararın 5'e karşı 6 üyenin oyuyla alındığını anımsatan Kılıç, ''Bu kararda 6 arkadaşımızın ne demek istediğini bir kez daha kamuoyuna duyurmak istedik. Yapılan dünkü açıklama, benimle birlikte bu arkadaşların, yani çoğunlukta olan 6 arkadaşın arzusu, onayı ve isteği doğrultusunda yapılmıştır. Yalnız başıma yaptığım bir açıklama değildir'' dedi.

Kılıç'ın açıklamasının hemen ardından Anayasa Mahkemesi'nin 6 asil ve 2 yedek üyesi, ''Anayasa Mahkemesi Başkanlığı tarafından, 'kapatılan belediyelerin dava açma süresine ilişkin' dün yapılan açıklamanın, Anayasa Mahkemesinin görüşünü yansıtmadığını'' savundu. Ortaya ilginç bir görüntü oluştu. Belde belediyelerin kapanmasına karşı çıkan ve Haşim Kılıç'la oy kullanan 5 asil ve o günkü oylamaya asil üye A. Necmi Özler'in yerine katılan 1 yedek üye açıklamanın arkasında durdu. Karara muhalif kalan 5 asil ve 2 yedek üye ile o günkü oylamaya izinli olduğu için katılmayan A. Necmi Özler ise Kılıç'ın açıklamasına katılmadıklarını bildirdi.

Muhalifler Kılıç'a destek vermedi
Asil üyeler: Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Alifeyyaz Paksüt, Fulya Kantarcıoğlu, Mehmet Erten, Şevket Apalak ve Zehra Ayla Perktaş
Oylamaya katılmayan asil üye: A. Necmi Özler
Sözkonusu oylayamaya yedek üye olduğu için katılamayanlar: Cafer Şat, Fettah Oto

Oylamadaki çoğunluk üyeler Kılıç'ın arkasında durdu
Asil Üyeler: Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Sacid Adalı, Ahmet Akyalçın, Serdar Özgüldür, Serruh Kaleli
Oylamaya Necmi Özler'in yerine katılan yedek üye: Mustafa Yıldırım


Kaynak:
Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri