Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anayasa Mahkemesi'nde mesai bitti

28 Temmuz 2008 / 22:50
Anayasa Mahkemesi'nin Ak Parti aleyhine açılan kapatma davasıyla ilgili ilk gün toplantısı sona erdi. Görüşmeler yarın kaldığı yerden devam edecek.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'ye açtığı kapatma davasında karar süreci başladı. Anayasa Mahkemesi, kapatma davasıyla ilgili ilk gün toplantısını saat 22:00'ye kadar sürdürme kararı aldı.

Raportör Osman Can'ın Başsavcının iddianamesiyle AK Parti'nin savunmasını da içeren 650 sayfalık raporu okundu. Raporun ardından üyeler, müzakerelere başladı. Heyet, bugünden itibaren her gün bir araya gelecek ve oturumlar karar verilinceye kadar aralıksız sürecek.

Anayasa Mahkemesi, Anayası'nın 69. maddesine göre, AK Parti'nin temelli kapatılması ya da reddi ile Hazine yardımından kısmen veya tamamen mahrum bırakılması kararlarından birini verecek. Kapatma kararı için 11 asil üyenin 7'sinin oyu gerekiyor. Partinin temelli kapatılmasına karar verilirse, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Meclis Eski Başkanı Bülent Arınç'da bulunduğu 71 isme siyaset yasağı verilip verilmemesi karara bağlanacak.

Mahkeme 22.20 sonrasında günlük mesaisini noktaladı. Dava ile ilgili görüşmeler yarın devam edecek.

Kaynak:
Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri