Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anayasa'ya aykırı bulundu

05 Haziran 2008 / 18:13
148. maddedeki, teklif edilemezlik kuralına dikkate alınarak 4. maddeye de atıpta bulunarak bu kararı almıştır.
Türban kararına ilk tepkiler

Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsüyle ilgili aldığı yürütmeyi durdurma kararı için Başbakan Yardımcısı Çiçek 'kararı görelim' derken Taha Akyol kararı Anayasa'ya aykırı buldu.

Anayasa Mahkemesi'nin üniversitelerde türbanı serbest bırakan düzenlemeye iptal kararı vermesinin ardından Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, “Gerekçeyi görmeden bir şey söyleyemem. Siyaseten de hukuken de değerlendirmeden önce mutlaka gerekçeyi görmemiz lazım” dedi

Bu arada TBMM Genel Kurulu'nda TRT görüşmeleri devam ederken haberi alan AKP'li milletvekilleri kulise çıktı. Pek çok milletvekili yorum yapmazken kararın sürpriz olmadığını dile getirdiler.

Taha Akyol, bu karar hukuka aykırı ve Anayasa'ya aykırıdır. Bu kararın esas bakımından dayandığı inceleme Anayasa Mahkemesi, Anayasa'ya ek kararlar değerlendirmeler yapamaz. Bu şartları değiştirmek Meclis'in insiyatifindedir. Şekil koşullarına ek şartlar koşullar getiremez. 2, 4 ve 148. maddelere dayanılar

Doç. Serap Yazıcı, Anayasa Mahkemesi yetkisi olmayan bir alanda karar vermiştir. Anayasa Mahkemesi ya iptal karar verebilir ya da iptalin reddi kararını verebilir. Ancak bugün kendi yetkisini aşarak başka bir karar vermiştir.

Hikmet Sami Türk, 148. maddedeki, teklif edilemezlik kuralına dikkate alınarak 4. maddeye de atıpta bulunarak bu kararı almıştır.

MHP'DEN FARUK BAL'IN AÇIKLAMASI
MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Anayasa Mahkemesi'nin türbanla ilgili anayasa değişikliği konusunda verdiği karar konusunda “Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara herkes saygı duymak zorunda. Ancak karara biz iştirak edemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Meclis kulisinde, gazetecilerin Anayasa Mahkemesi kararına ilişkin sorularını yanıtladı. Anayasa Mahkemesi'nin kararına herkesin saygı duymak zorunda olduğunu belirten Bal “Ama biz karara katılmıyoruz. Anayasa'nın 2'nci maddesi, Cumhuriyetin temel nitelikleri ile ilgili bir madde. Oysa değiştirilen anayasanın 10'ncu maddesi vatandaşların devlet hizmetlerinden yararlanmasıyla ilgili eşitliğe ve ayrımcılık yapılmamasına vurgu yapan bir düzenleme. Bu düzenlemenin cumhuriyetin temel nitelikleri ile ilgisi yok. 42'nci madde de anayasanın temel mantığına göre, Yüksek öğrenim hakkından yararlanmanın ancak kanunla engellenebileceğini öngörüyor.

Bunun da cumhuriyetin temel nitelikleri ile bir ilgisi yok. Biz bundan dolayı Anayasa Mahkemesi'nin kararına iştirak edemiyoruz” diye konuştu. Bal, “türban kararının AKP hakkındaki kapatma kararını etkisinin olup olmayacağı”na yönelik bir soruya ise “onu bilemeyiz” karşılığını verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1034 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri