Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara, Gazze için devrede

28 Aralık 2008 / 18:40
Türkiye Gazze Şeridi'ne insani yardımları yoğunlaştırırken Ankara'da da telefon diplomasisi yaşanıyor
Türkiye, çok sayıda can kaybının yanı sıra yüzlerce yaralının bulunduğu Gazze Şeridi'ne yaptığı insani yardımları yoğunlaştırdı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bu çerçevede, insani yardım taşıyan 10 TIR'ın bu sabah yola çıkarıldığı, ayrıca, Filistin'e gönderilen 15 ambulanstan 5'inin Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez geçiş noktasına bu sabah itibarıyla ulaştığı bildirildi.

Türkiye'nin bu yardımlarını kararlılıkla sürdüreceğinin vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi:

"Bakanlığımız ve bölgedeki Temsilciliklerimiz teyakkuz halindedir. Gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Gazze'de yaşayan vatandaşlarımızın durumlarıyla da ilgilenilmektedir. İhtiyaç olduğu takdirde tahliye işlemi başlatmak için hazırlıklar ve temaslar yapılmaktadır."

Türkiye ayrıca, Gazze Şeridi'ndeki olaylarla ilgili yoğun diplomatik girişimlerde bulunuyor.

Bakanlık açıklamasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın çeşitli bölge ve bölge dışı ülkelerdeki muhatapları ve uluslararası kuruluşların Genel Sekreterleriyle telefon görüşmeleri yaptıkları, endişe ve görüşlerini aktardıkları belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la görüşerek, İsrail'in askeri harekatının derhal durdurulması ve Gazze'deki halka insani yardım ulaştırılması için BM'nin aktif olarak devreye girmesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın da, İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'yla bir telefon görüşmesi yaparak, İKT Dışişleri Bakanlarının Gazze Şeridi'ndeki olayları görüşmek üzere olağanüstü toplanmasını önerdiği bildirildi. İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun da, bu çerçevede gerekli çağrıyı yaptığı vurgulandı.

Kaynak: AA
Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri