Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'da Hak Arayışı

13.03.2010 17:43
Binlerce eğitimcinin katıldığı eyleme, çeşitli sendika, sivil toplum örgütlerinin yanı sıra MHP gibi siyasi partiler de destek veriyor

Başkent'te Türk Eğitim-Sen ve bir çok sivil toplum kuruluşu, 'Haklarımız ve Geleceğimiz İçin Büyük Ankara Yürüyüşü ve Mitingi' düzenledi.

Mitinge için çeşitli illerden gelen çok sayıda eylemci, yaklaşık 120 otobüsle Ankara'ya sabah saatlerinde gelmeye başladı. Mitinge, bazı siyasi parti temsilcileri ve Türkiye Kamu-Sen'e bağlı sendikaların yöneticileri de destek verdi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) toplanan grup, burada kortej oluşturdu. Pankart ve dövizler taşıyan eylemciler, Hipodrum Alanı'nda slogan atarak Sıhhıye'deki miting alanına yürüdü. Yürüyüş nedeniyle Celal Bayar Bulvarı, Sıhhıye istikameti yaklaşık 3 saat trafiğe kapatıldı. Yürüyüş sırasında bazı eylemcilerin tepkilerini temsili 'kefen' kıyafeti ve 'mahkum kıyafetleri' ile gösterdi.

Miting alanına toplanan sendika üyelerine Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk seslendi. Öğretmen odalarında öğretmenlerin bölük pörçük edildiğini savunan Koncuk, "Farklı istihdam, farklı hukuk normlarına tabi tutulan öğretmenlerin artık sevinci de üzüntüsü de aynı değildir. Bu ayıp, bu hükümetin ayıbıdır.'' dedi.

Kamu çalışanlarının uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan haklarını kullanamadığını belirten Koncuk, hükümetin, devlet memurlarına da iş güvencesiz bir çalışma hayatı dayatması yaptığını ileri sürdü.
Yaklaşık 5 saat devam eden miting konser ve halk oyunları gösterisiyle sona erdi.

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri