Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'da Erdoğan'ı sarsan istifa

05.08.2010 12:40
Ankara'da, Devlet Bakanı Yazıcı'ya bağlı bulunan Gümrük Müsteşarlığı'nda sürpriz bir gelişme yaşandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ile tanınan Gümrük Müsteşarı Maksut Mete, emekliliğini isteyerek görevinden ayrıldı.

Milliyet'ten Aydın Hasan imzalı habere göre yolsuzlukla mücadele için Gümrük Müsteşarlığı'na getirilen Mete'nin, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile arasındaki sorunlar nedeniyle görevinden ayrıldığı öğrenildi.

SEZER ONAYLAMADIĞI İÇİN VEKALETEN YÜRÜTÜYORDU

Farklı yerlerdeki hakimlik görevlerinin ardından İstanbul Ticaret Mahkemesi Başkanlığı da yapan Maksut Mete, Ak Parti iktidarı döneminde Adalet Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcılığı görevine dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onaylamaması nedeniyle vekaleten getirildi.

Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olmasından sonra Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atanan Mete, daha sonra Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı oldu. Rize - İyidere doğumlu olan Mete, bürokrasi çevrelerinde, hemşehrisi olduğu Başbakan Erdoğan'a yakınlığı ile de tanındı.

YOLSUZLUK DOSYALARI HAZIRLADIĞI İDDİA EDİLDİ

Mete, geçen yıl ekim ayında özellikle yolsuzluklarla mücadele etmesi için Gümrük Müsteşarlığı görevine getirildi. Mete'nin, 10 aylık görev dönemi içinde gümrüklerdeki yolsuzluklarla ilgili bazı dosyalar hazırladığı ifade edildi. Mete, dün, emeklilik dilekçesi vererek görevinden ayrıldı. Mete'nin, müsteşarlığın bağlı olduğu Devlet Bakanı Yazıcı ile anlaşamadığı için görevinden ayrıldığı öğrenildi. Gümrük Müsteşarlığı görevine vekaleten Müsteşar Yardımcısı Aslan Günler getirildi.

Bu haber toplam 1454 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri