Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tümgeneralden bombalı kamyon yorumu

13.03.2010 14:20
Ankara'daki bombalı kamyon olayında amaç bir asker-polis çatışması yaratmak ve sorularını beraberinde getirdi. Bu soruya Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu ilginç bir cevap verdi.

Çarşamba akşamı, içinde askerlerin ve el bombalarının olduğu sivil plakalı kamyonun durdurulmasıyla başlayan olaylar zinciri, gösterilen resmi belgelere karşın mahkemeye kadar uzanmıştı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast soruşturması çerçevesinde yapıldığı ortaya çıkan soruşturmayı başlatan ise "Mehmet Ali06168" adını taşıyan bir kişinin gönderdiği e-posta olmuştu. Hem gönderilen e-postadaki ifadeler, hem de sonrasında ortaya çıkan bilgiler farklı senaryoları beraberinde getirdi.

Kirli silahların toplanarak Ankara'ya getirildiği, silahlar arasında keleşler, UZİ'ler ve G3'lerin olduğu öne sürülen e-postada, "Kamyona uzun namlulu silahları olan şahıslar nezaret ediyor. Polis uygulamasından kurtulmak için araca subay kimliği taşıyan silahlı bir kişi bindirildi... Ama dikkatli olmalısınız çünkü silahlara nezaret eden, uzun namlulu silah taşıyan kişi gerekirse çatışmaya girmeye de hazır olacak" ifadelerinin bulunduğu kamuoyuna yansıdı.
Yapılan tahkikat sonunda, "silahlı bir çatışma çıkarma" amacının da güdülmüş olabileceği değerlendirmesi yapıldı.

Çatışma da çıkabilirdi!

Hem polisin hem de kamyondaki mühimmatı korumakla görevli askerlerin tedbirli davranmasıyla, çatışma yaşanmadan gerçekler ortaya çıktı.

Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, "Bahse konu e-mailde çatışma ortamına kadar gidebilecek sonuçlardan bahsedilmiş. Biraz boş bulunsalar çatışma da olabilirdi. Bu tip olaylardan fayda uman kişiler var. O yüzden, kurumlar birbirine güven esasına göre hareket etmeli. Bu tip ihbarlara fazla itibar edilmemeli" uyarısında bulundu.

Bu ihbarla ilgili üç ihtimalin de akla geldiğini kaydeden Kuloğlu, "Birincisi, nakliyenin detaylarını anlamayan birisi, kafasından geçenleri bu e-mailin içine dahil ederek, mevcut ortamı daha da gerginleştirmek ve TSK'yı mümkün olduğu kadar zor durumda bırakmak için böyle bir ihbar yapmış olabilir.  İkincisi, bu ihbarı yapan kişi, nakledilen malzemenin legal ve hukuki olduğunu biliyordur; ancak ihbar neticesinde bir soruşturma geçireceğini de düşünmüştür. Soruşturma sonuçlanıncaya kadar geçen sürede yayınlanacak haberlerin, amacına hizmet edebileceğini hesaplamış olabilir. Çünkü insanlar o haberlere bakıyor ve sonuna kadar gelişmeleri takip etmiyor. Dolayısıyla sanki TSK'ya yönelik bir psikolojik harekatın parçası olarak sahnelenmiş olabilir.

Üçüncüsü de böyle bir şey yaparak, polisi de, bunu araştıranları da zor duruma düşürmek istemiş olabilirler. Bana ikincisi daha mantıklı geliyor" diye konuştu.

Bu haber toplam 832 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri