Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara Kulislerinde Dolaşan Fısıltı

30 Temmuz 2008 / 10:34
Ankara kulislerinde hava değişti. "AK Parti kapatılmayacak" söylentisi yaygınlaştı.
Kapatma davasının sonucu ile ilgili Ankara'da konuşulanlar gazeteler yansımaya devam ediyor. Vatan'ın manşetine çıkan son iddia oldukça dikkat çekici...

“Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesi AKP'nin, laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelip gelmediği yönünde uzun tartışmalar yapacak. Ve sonuçta kapatma eğilimi ağır basacak ve oylamaya geçilecek. Oylama sonunda da karar, 6'ya 5 kapatma yönünde çıkacak. Ama tabii ki Anayasa gereği nitelikli çoğunluk olan 7 oy çıkmadığı için AKP kapatılmayacak. AKP kapatılmayacak ama ciddi bir imaj ve prestij kaybına uğratılacak. Toplum ve kamuoyu nazarında sicili zedelenmiş olacak. Çok ciddi bir uyarı almış olacak. Bundan sonraki süreçte iktidar partisi imajını düzeltebilmek, laikliğe duyarlığı kesimlerin güvenini yeniden kazanabilmek için daha dikkatli hareket etmek, imajını düzeltmek zorunda kalacak...”

PİYASALARDAKİ BEKLENTİ

AKP'nin kapatılması istemiyle açılan davada sonuca yaklaşılırken, iktidar partisinin kapatılması halinde piyasa tepkisinin sınırlı kalabileceğine işaret eden analistler, aslen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın siyasi geleceğinin piyasalardaki trend üzerinde belirleyici olacağını söylüyorlar.

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 1.018,16 puan artarak 40.171,90 puan seviyesinde açıldı. Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 2,60 oranında değer kazandı.

DOLAR 1,1920 YTL, AVRO 1,8560 YTL'DEN GÜNE BAŞLADI

İstanbul serbest piyasada dolar 1,1920 YTL, avro 1,8560 YTL'den güne başladı.Kapalıçarşı'da 1,1880 YTL'den alınan dolar 1,1920 YTL'den satılıyor. 1,8520 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,8560 YTL olarak belirlendi.Serbest piyasada önceki kapanışta doların satış fiyatı 1,2020 YTL, avronun satış fiyatı ise 1,8820 YTL olmuştu.

TAHVİL-DÖVİZ-PARİTE

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören 14 Nisan 2010 vadeli tahvilin, bugün valörlü işlemlerinin saat 09.35 itibarıyla basit getirisi yüzde 21,02'ye, bileşik getirisi yüzde 19,68'e düştü. Bu tahvilin, aynı gün valörlü işlemlerinin önceki kapanışında basit getiri yüzde 21,34, bileşik getiri yüzde 19,95 olmuştu.

DOLAR KOTASYONLARI

Bankalararası piyasada dolar kotasyonlarında alışta en düşük fiyat 1,1825 YTL, en yüksek fiyat 1,1890 YTL, satışta en düşük fiyat 1,1895 YTL, en yüksek fiyat 1,1940 YTL düzeyinde bulunuyor.

PARİTE

Uluslararası piyasalarda avro-dolar paritesi 1,5575, sterlin-dolar paritesi 1,9781, yen-dolar paritesi ise 108,08 düzeyinde seyrediyor.

HANGİ SENARYO SATIN ALINIYOR?

Anayasa Mahkemesi'ne 14 Mart'ta AKP'nin kapatılması istemiyle yapılan başvurudan bu yana piyasalarda ağırlık kazanan beklenti partinin kapatılacağı yönünde ancak son günlerde piyasa uzmanları, parti kapatılsa bile Erdoğan'ın yeniden başbakan olma yolunun açık kalacağını, bu kapsamda partinin dağılmayacağını ve yeni bir isim altında varlığını sürdüreceği senaryosunun satın alınmaya başlandığını belirtiyorlar.

Anayasa Mahkemesi müzakerelere Pazartesi başladı. Başkan Haşim Kılıç davanın ne zaman sonuçlanacağının belli olmadığını söylemişti. Karar için 11 mahkeme üyesinin en az 7'sinin oyunu gerektiren nitelikli çoğunluk aranıyor.

Davanın sonuçlanmasının ardından piyasalarda "yüzde 80 olasılıkla yükseliş" beklediğini belirten JPMorgan Başekonomisti Yarkın Cebeci, AKP'nin kapatılması fakat Erdoğan'ın siyasetten yasaklanmaması ihtimalinde piyasada kısa vadede ralli oluşabileceğini söyledi.

Cebeci, AKP'nin kapatılmasından çok başbakanın siyasetten yasaklanıp yasaklanmayacağının piyasa için önemli olduğunu vurgulayarak böyle bir durum için, "Günler ya da bir iki haftadan bahsediyoruz. Kısa vadede piyasalarda ciddi bir toparlanma yaşanabilir. Piyasa için AKP'nin kapatılmasından çok Erdoğan'ın başbakan olarak görevine devam edip edemeyeceği önemli" dedi.

JPMorgan, dün açıkladığı bir raporda portföyündeki Türk hisselerinin ağırlığını artırdığını ve gelişmekte olan piyasalar hisse senedi raporunda ülke bazında Türkiye'yi de endeks üstü getiriye yükselttiğini açıkladı ve " Anayasa Mahkemesi'nin bu hafta beklenen kararı sonrası Türkiye'de politik belirsizliğin azalmasını bekliyoruz. Bankamızın İstanbul merkezli ekonomik araştırma birimine göre karar yüzde 80 olasılıkla piyasa için olumlu olacak" dedi.

AKP'nin kapatılmayacağına yönelik yaratılan beklenti endeksi dünkü işlemlerde yukarı çekti ve İMKB Ulusal 100 endeksi Salı günü yüzde 2.71 artışla 39,153.74 puandan kapandı. İşlem hacmi ise 1.31 milyar YTL oldu ve Pazartesi günkü 886 milyon YTL'ye göre yüzde 48 arttı.

REUTERS'e konuşan Hukuk uzmanları, AKP davasını dün görüşmeye başlayan Anayasa Mahkemesi'nden, AKP'nin kapatılması ve partinin 71 üyesine siyaset yasağı getirilmesi ya da, davanın tamamen reddedilmesi gibi iki temel seçeneğin yanı sıra, birçok ara kararın da çıkabileceğini vurguluyor.

Commerzbank da yerel kaynakları dayandırdığı raporunda, "Artık piyasada (AKP'ye ilişkin) davada Anayasa Mahkemesi'nin olumlu bir karara varacağı söylentileri oluştu. Bu, bankamızın ana senaryosunu oluşturmamakla birlikte beklenenin üzerinde oluşan iyimser beklentiler potansiyel olarak kâr için olumlu bir yol yaratıyor" dedi.

Hukukçular, dava sonucunda sadece Hazine yardımının kesilmesi, partinin kapatılması ancak hakkında siyaset yasağı istenilen 71 kişinin bir bölümüne yasak getirilip, bazılarına getirilmemesi gibi birçok seçeneğin de davanın olası sonuçları arasında yer aldığını belirtiyorlar.

Finansbank Başekonomisti İnan Demir de Erdoğan'a siyasi yasak konusunun dava sonucunun önemli bir ayrıntısı olduğunu belirterek, "Doğrudan kapatmanın dışında kalacak tüm kararlar zaten piyasayı olumlu etkiler. Kapatma kararı gelirse, 'Başbakan Erdoğan'ın siyasi yasağı olacak mı olmayacak mı? Bu yasak bağımsız milletvekili olmasına engel teşkil edecek mi?' gibi sorular ön plana çıkıyor. Olası kapatma kararının verilmesi ile Erdoğan'ın tekrar başbakan olup olamayacağını öğrenmemiz arasında da bir zaman dilimi mevcut" dedi

Demir, gerekçeli karar açıklanıp bu süreçler netleştiği takdirde, kapatma durumunda bile, piyasa tepkisinin olumlu olabileceğini belirtti ancak bu ihtimalin çok kuvvetli olmadığını vurguladı.

Ancak, tüm analistler bu kadar iyimser değil. AKP'ye kapatılması kararı çıkması durumunda piyasanın sakin kalabilme ihtimalinin bulunmadığını belirten Lehman Brothers Ekonomisti Tolga Ediz "AKP kapatma davasıyla ilgili genel kanıyı paylaşmıyoruz. Her şeyi hesaba kattığımızda, AKP'nin varlığını sürdürmesini bekliyoruz. Fakat Anayasa Mahkemesi iktidardaki partiyi kapatma kararı alırsa, ardından gelecek seçimlere kadar olan sürecin sakin geçeceğini de varsayamayız. AKP'nin kapatılması Başbakan Erdoğan için yolun sonu anlamına gelebilir" dedi.

İMKB YILBAŞINDAN BERİ %30 GERİLEDİ, FAİZ 335 BAZ PUAN YÜKSELDİ

Siyasi gerginlik nedeniyle İMKB 100 endeksi yılbaşından bu yana, 29 Temmuz Çarşamba günü kapanış verilerine göre yüzde 29.5 geriledi. 2007'nin son işlem gününde 55,538.13 puandan kapanan İMKB 100 endeksi dün 39,153.74 puandan kapandı.

Öte yandan 2007'yi yüzde 16.60 seviyesinden kapatan gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz dün spot kapanış itibarıyla yüzde 19.95 seviyesinde bulunuyor. Faizde dün kapanışına göre yılbaşından bugüne kadar yaşanan yükseliş 335 baz puan seviyesinde bulunuyor.

Petrol destekli 'kapanmayacak' senaryosuyla yine yıldız olduk

Lehman Brothers'ın ardından dün de JPMorgan, Türkiye'den alım tavsiye etti. Ortak kanı AK Parti kapatılmayacak oldu, petrol de 121 dolara düşünce borsa yüzde 2.7 zıpladı..

Krizin başlangıç tarihi olan 23 Temmuz 2003'ten bu yana en fazla düşün üçüncü borsa olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası temmuz başından bu yana süren çıkış trendini dün de devam ettirdi. Borsa yüzde 2.71 artışla 39 bin 153 puandan kapandı. Faiz de benzer trend izleyerek yüzde 20'nin altına demir attı. Dolar uzun süre asılı kaldığı 1.20 YTL'nin altına geriledi. Günü 1.19 YTL'den tamamladı. Bu yükselişte Lehman Brothers'ın ardından dün de JP Morgan'ın Türkiye'den alım tavsiye etmesi etkili oldu. Bu tavsiye borsada oluşan AKP kapatılmayacak beklentisini güçlendirdi ve akşam saatlerine kadar dünya borsaları eksi 1 düzeyinde seyrederken İMKB yüzde 1.5 artıdaydı. Akşam saatlerine doğru ABD'nin tüketici güven endeksinin beklenenden iyi gelmesi ve petrol ve altın fiyatlarının ani düşüşü dünya borsalarını toparlarken İMKB'yi zıplattı.

KAPANSA BİLE ALINIR
Başta borsa olmak üzere piyasada AKP'nin kapatılmayacağına olan inanç, yatırım bankalarının raporlarıyla cesaret bulan yatırımcının alımına dönüşürken, piyasa aktörleri, "Partinin kapatılmayacağı olasılığının yanı sıra sadece hazine yardımının kesilmesi ve birkaç milletvekiline yasak getirilmesinin ardından yapılacak ara seçimde aynı partinin yine iktidar olacağına yönelik beklentiler daha baskın. Partinin tamamen kapatılması durumunda bile Türkiye piyasası çok ucuz kaldığı için alımlar artıyor" görüşünü savunuyor.

SATAN SATTI ARTIK DÜŞMEZ
Uzmanlar, şimdiye kadar bütün aktörlerin pozisyonunu aldığını belirterek, "Satmak isteyen sattı, olumsuz beklentilerle yapılacak satışlar son güne saklanmaz" şeklinde düşünüyor. Dünya borsaları ile birlekte Türkiye'yi de uçuran ABD hafif ham petrol vadeli işlemleri, OPEC'in düşen fiyatlar karşısında üretim kısıntısı yapılmaması tavsiyesi, doların yükselmesi, ABD benzin tüketiminin düşük gelmesi ve ABD verisinin zayıf olmasının etkisiyle varil başına 3 dolardan fazla düştü. Eylül teslimi ham petrolün varili 121.10 dolara kadar geriledi. Bu rakamın son 10 haftanın en düşük seviyesi olduğu belirtildi. Petrol böylece 11 temmuzda ulaştığı 147 dolarlık tüm zamanların rekorunun ardından toplam yüzde 18 değer yitirmiş oldu.

JPMorgan: AK Parti'nin kapanmama olasılığı % 80

Uluslararası yatırım bankası JPMorgan, portföyünde Türk hisselerinin ağırlığını artırdığını açıkladı. Banka, gelişmekte olan piyasalar hisse senedi raporunda ülke bazında Türkiye'yi de endeks üstü getiriye yükselttiğini açıkladı. JPMorgan tarafından yayınlanan raporda, hisse senetlerinde yaşanan düşüşün piyasaları kayda değer şekilde ucuz hale getirdiği belirtilerek, Türkiye hisse senetleri piyasasının gelişmekte olan piyasalar arasında ucuz kaldığı kaydedildi. JP Morgan raporunda Türkiye'nin notunu yükselmesinin altındaki 4 neden şöyle sıralandı:

1- Anayasa Mahkemesi'nin bu hafta beklenen kararı sonrası Türkiye'de politik belirsizliğin azalmasını bekliyoruz. Bankamızın İstanbul merkezli ekonomik araştırma birimine göre karar yüzde 80 olasılıkla piyasa için olumlu olacak.

2- Türkiye'de enflasyon enerji fiyatlarında yaşanan düşüşler ve bölgede beklenen yüksek hububat hasadı ile düşüşe geçebilir. MB'nin faiz artırım sürecinin sonuna geldiğine ve bundan sonraki adımın faiz indirimi olacağına inanıyoruz.

3- Düşük enerji fiyatları uzun vadede kalıcı olursa, ilk çeyrek itibariyle GSYH'nin yüzde 5.7'sine denk eden cari işlemler açığında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Türkiye açısından en önemli risk Avrupa ülkelerinde gerçekleşebilecek ekonomik yavaşlama.

4- Türkiye gelişmekte olan piyasalar arasında en az pahalı olan ülke. Raporda ayrıca Rusya'nın portföydeki ağırlığının endeks altında getiriye düşürüldüğü belirtildi. Turkcell , Enka, Garanti Bankası, JPMorgan'ın en çok önerdiği hisseler.

İYİMSERLİKTE JP'NİN RAPORU ETKİLİ OLDU
* Reşit Toygar Akbank Genel Müdür Yardımcısı
JP'nin raporu etkili oldu. Yabancı yatırımcılar parti kapatılmaza oynuyor. Bono piyasasında likidite fazla değil, bu nedenle partinin kapatılmayacağı beklentisinde olan yatırımcıların küçük alımları bile faizi aşağı çekiyor. Beklentiler doğrultusunda gerçekleşmeler olursa faiz yarım puan daha iner. Daha aşağı gelmesini mevduat faizleri engeller.

KAPANMAYACAĞINA İNANANLAR ARTTI
* Nergis Kasabalı Ata Yatırım Araştırma Müdürü
Dünya borsalarının genel eğilimden ayrışıyoruz. AKP kapatma davasında zaman yaklaştıkça kapanmayacağına inanan yatırımcıların alımları buna neden oluyor. Bunların sayısı da arttı. Gelişmekte olan ülkeler içerisinde petrolden kaynaklı farklı tercihler oluyor. Kurumların önerileri de buna paralel olarak temkinli olmakla beraber tercihler değişiyor.

HER İKİ KOŞULDA DA BORSA YÜKSELECEK
* Uğur Ertürk Ekinciler Yatırım Araştırma Müdürü
Yerliler, parti kapanırsa kötü olacak beklentisi içinde yabancılar ise ya kapanmazsa diye alıyorlar. Ekonomik temeli olmadığı halde dünyadan daha geri kalmıştık. Yabancı en kötü ihtimalle AKP yeni parti kurup yeniden iktidar olur beklentisi içinde. AKP kapanmaz, petrol fiyatları da düşerse diğer piyasaları yakalarız. İyi senaryoda % 30 yükseliriz, AKP kapansa bile önce düşer yeniden yükseliş trendine gireriz.

YURTDIŞINDAN AYRIŞIYORUZ
* Zeynel Abidin Balcı Acar Yatırım Araştırma Müdürü
Yurtdışından ayrıştık. Piyasada AKP kapatma davasının sonucuna yönelik olumlu algılama var. Kimse sonucu bilemez ama sanki kapatılmayacak gibi bir beklenti var.

Vatan gazetesi yazarı Bilal Çetin'de bugünkü yazısında bu görüşü destekler nitelikte bir yazı kaleme aldı..

6'ya 5 rüzgarını kim estiriyor?

Anayasa Mahkemesi'nin üç gün önce esastan görüşmeye başladığı AKP hakkındaki kapatma davası ve sonucu hiç kuşku yok ki Türkiye'nin en önemli gündem maddesi.

Aslında bu dava sonuçları itibariyle sadece Türkiye'de merak konusu değil, dünyanın da dikkatleri bu davanın üzerinde. Avrupa Birliği de ABD de İslam coğrafyası da AKP hakkındaki kapatma davasının sonuçlarına odaklanmış durumda. Dahası uluslararası sermaye çevreleri, özellikle de Türkiye'de büyük yatırımları olan yabancı finans kuruluşları da. Bu finans kuruluşlarının raporlarında dava ve sonuçla ilgili devamlı değerlendirmeler yapılıyor. Davanın Türk siyasetini ve ekonomisini nasıl etkileyeceği analiz ediliyor.

Ve şu anda artık yurt içinde ve dışında bütün ilgili çevreler nefeslerini tutmuş, sonucu bekliyorlar.

Anayasa Mahkemesi ne karar verecek? AKP kapatılacak mı, kapatılmayacak mı?

Yeni değil, yaklaşık dörtbuçuk aydan beri yanıt aranıyor, sonuçla ilgili ihtimal ve senaryo üretiliyor. İddianamenin açıklandığı günden beri herkes kendi meşrebine, beklentisine uygun bir sonuç tahmini yapıyor.

Bu kritik dava konusunda günlerdir papatya falı açılıyor. Balon uçuruluyor, rüzgar estirilmeye çalışılıyor.

İçeriden estirilen rüzgar, dışarıda, yabancı finans kurumlarının değerlendirme raporlarına yansıyor ve “bilgi” olarak iç kamuoyuna geri dönüyor.

Ve özellikle son günlerde yabancı finans kurumlarının raporlarında davanın sonucuyla ilgili son derece iddialı keskin ifadeler yer almaya başlıyor: AKP kapatılmayacak ama uyarılacak...

Kaynağı belli değil. Anayasa Mahkemesi olması da mümkün değil. Ama belli ki içeriden “iyi haber alan kaynaklara” dayalı bilgiler var.

Örneğin ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris 15 Temmuz günü kapatma davası ile ilgili değerlendirme yaparken şunları söylüyor:

“Bir ay öncesine oranla kapatmanın önüne geçecek çözümün ortaya çıkması olasılığını bugün daha yüksek görüyorum...”

Yani Parris de “havanın değiştiğini, AKP'nin kapatılmayabileceğini” söylüyor.

Sadece Parris değil, son günlerde Ankara kulislerinde de “hava değişti, kapatılmayacak” söylemi yaygınlık kazanmış durumda. Düne kadar “kesin kapatılacak” diyenler bugün, “hava değişti, kapatılmayacak” diyor.

Havayı ne değiştirdi, nasıl değiştirdi belli değil...

Hatta “hava değişimi” konusundaki iddia ve spekülasyonlar o kadar ileri götürülüyor ki, Anayasa Mahkemesi'nin dosyayı görüşmeye başladığı saatlerde Ankara'da kararın kaça kaç çıkacağı konuşulmaya başladı.

Önceki gün Anayasa Mahkemesi'nin toplantıya başladığı saatlerde, çok güvendiğim, bugüne kadar kritik gelişmeler konusunda önceden verdiği hemen her bilgi doğru çıkan bir haber kaynağım telefon etti. “Duyum değil, kesin bilgi. Ama yazabilir misin bilmem” diye söze girdi:

“Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesi AKP'nin, laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelip gelmediği yönünde uzun tartışmalar yapacak. Ve sonuçta kapatma eğilimi ağır basacak ve oylamaya geçilecek. Oylama sonunda da karar, 6'ya 5 kapatma yönünde çıkacak. Ama tabii ki Anayasa gereği nitelikli çoğunluk olan 7 oy çıkmadığı için AKP kapatılmayacak. AKP kapatılmayacak ama ciddi bir imaj ve prestij kaybına uğratılacak. Toplum ve kamuoyu nazarında sicili zedelenmiş olacak. Çok ciddi bir uyarı almış olacak. Bundan sonraki süreçte iktidar partisi imajını düzeltebilmek, laikliğe duyarlığı kesimlerin güvenini yeniden kazanabilmek için daha dikkatli hareket etmek, imajını düzeltmek zorunda kalacak...”

Mantık dışı değil ama acaba gerçekten de öyle mi olacak?

Bunu hiç kimse bilmiyor aslında. Hatta Anayasa Mahkemesi üyeleri de...

Meclis Başkanı Köksal Toptan başta olmak üzere AKP içinde de bu yönde beklentisi olanların sayısı hiç az değil. Kimseyi tam olarak memnun etmeyecek ama öte yandan kutuplaşan tarafları yenilmiş, cezalandırılmış duygusuna da sürüklemeyecek bir sonuç olabilir bu.

Tabii ki ihtimal dışı değil ama bugün itibariyle tahmin ve temenniden öte değil...

Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri