Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zekeriya Öz'e çok özel mektup

21.04.2009 00:38
Bombalı minibüs davasının bir numaralı sanığı, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’e bir mektup yazdı ve...
Sıhhiye'deki çok katlı otoparkta yakalanan 300 kilo bomba yüklü minibüsle ilgili yargılanan Nakçi ‘Bombalı araç Ergenekon'a ait. Davalar birleştirilsin' dedi. Avukatı davadaki çelişkilere dikkat çekti.

ANKARA Sıhhiye'deki çok katlı otoparkta 11 Eylül 2007'de araçta bulunan 550 kilogramlık cep telefonu düzenekli bomba ile ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. 11. Ağır Ceza'da devam eden davanın bir numaralı sanığı İdris Nakçi, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'e bir mektup yazarak, bombanın Ergenekon terör örgütüne ait olduğunu iddia etti.

CEZAEVİNDEN MEKTUP GÖNDERDİ

TERÖR örgütü PKK'ya patlayıcı madde sağlamak ve örgüt üyesi olmakla suçlanıp hakkında 37 yıla kadar hapis istenen Nakçi, Sincan F tipi Cezaevi'nden Öz'e gönderdiği mektupta önemli iddialarda bulundu. Nakçi, 15 Mart 2009'da gönderdiği mektubunda, bombanın araca sonradan konulduğunu ileri sürerek şu iddialarda bulundu:

‘ARAÇ ERGENEKON'A AİT'

‘HİÇ bir ilgim olmadığı halde dosyama bırakılan bu iğrenç aracın Ergenekon'a ait olduğu kanaatindeyim. Bu olayı yapan ve yapanlar şuan dışarıda geziyor. (...) Bunun için dosyamdaki araç bombasının Ergenekon soruşturması kapsamına alınmasını ve ucu nereye dokunursa dokunsun derinleştirilmesini istiyorum. (...) İfadelerime başvurulması gerekiyorsa ben buradayım ifade vermeye hazırım.'

‘MAHKEME GENİŞLETMİYOR'

NAKÇİ'NİN avukatı Filiz Kalaycı star'a davaya bakan 11. Ağır Ceza'nın çelişkilerin giderilmesi için soruşturmayı genişletmediğini söyledi. Kalaycı ‘Ankara Emniyeti'nin arama talimatını verdiği gün çelişkilidir. Aracı elleriyle koydukları gibi buldular. Başka hiçbir yer aranmamış, ilk yapılan aramada bulunmuş. Mahkeme, gerçek failin bulunması konusunda soruşturmanın genişletilmesi yönünde hiçbir çaba sarfetmiyor. Otopark görevlisi, bombalı aracı getireni görmüş. Başka bir otopark görevlisi, aracı getirenin çok düzgün konuştuğunu söyledi. Benim müvekkilim kekeme' dedi. Nakçi de emniyet ve savcılık ifadelerinde araçla ilişkisini reddetti. Nakçi aleyhindeki en büyük delil ayakkabılarında yapılan incelemede bulunan TNT kalıntıları oldu. Nakçi, duruşmada, ‘Bir ara ayakkabımı istediler. Daha sonra getirip bir kağıda ‘bu ayakkabı ile bas' dediler. Sonra ‘ayakkabında patlayıcı kalıntısı çıktı' dediler' iddiasında bulundu.

Bomba en kritik bölgede bulundu

300 kiloluk bomba yüklü aracın patlaması halinde üç kilometrelik bir alanda etkili olacağı belirtildi. Bombanın bulunduğu yer Sağlık Bakanlığı'na 150 metre, Hacettepe ile İbni-Sina hastanelerine 300 metre, Başbakanlık, Genelkurmay ve ABD Büyükelçiliği'ne yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Çok sayıda özel sağlık merkezinin ortasında bulunan otoparkın arkasında ise askeri lojmanlar ve apartmanlar sıralanıyordu. BBP lideri Yazıcıoğlu da Cuma namazlarını genellikle otopark içindeki camide kılıyordu.
Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri