Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uzay meraklılarına müjde

05.06.2009 21:33
Ankara Üniversitesi Rasathanesi, 2009 Dünya Astronomi Yılı kapsamında bir dizi etkinlik düzenliyor.
Rasathane'de yapılacak olan halk günü etkinliğinde meraklılar gökyüzünü teleskopla inceleyebilecek.

Ankara Üniversitesi Rasathanesi’nden yapılan açıklamada, 2009 Dünya Astronomi Yılı gerekçesiyle Üniversite bünyesinde bir dizi etkinliğin düzenleneceği bildirildi.

Etkinlik kapsamında, 7 Haziran 2009 Pazar günü saat 20.00'de gerçekleştirilecek olan halk gününe, teleskopla ve çıplak gözle gökyüzünü tanımak, uzman astronomlardan sunumlar dinlemek ve gökbilim üzerine merak ettiklerini sormak isteyen her yaştan meraklı katılabilecek. Etkinlik süresi içerisinde hava koşullarının elverişli olması durumunda Ay, Satürn ve bazı derin uzay cisimlerinin teleskoplarla gözlemleri gerçekleştirilecek.

Ayrıca katılımcılar, Ay'ın kraterlerini yakından tanıma fırsatını bulmalarının yanı sıra, çıplak gözle gökyüzünü tanıma ve gittiği her yerde kutup yıldızını bulabilmeyi öğrenme şansına da sahip olacaklar. Bunlara ek olarak bu halk gününden itibaren gözlem araçlarının ve bir rasathanede kullanılagelen aletlerin zaman içinde nasıl değiştiğini ve geliştiğini ortaya koyan Rasathane Müzesi de etkinlik boyunca açık olacak. (ANKA)

Bu haber toplam 5264 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri