Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara Üniversitesinde İşgal

28 Kasım 2008 / 14:28
Ankara Üniversitesi'nin Cebeci Kampüsü'nün yemekhanesi 10 gündür işgal altında.
Ankara Üniversitesi’nde 10 gündür yemekhane işgali var. İşlerini kaybeden yemekhane işçilerine bazı öğrenci ve akademisyenler destek veriyor. Eylemciler rektörlüğün yeni anlaştığı yemek şirketinin eski işçileri işe almasını istiyor.

Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Kampusü içindeki yemekhanede 10 gün önce başlayan işgal sürüyor, kampus dışındaki yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. İşgale giden süreç 2 ay önce Ankara Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu yemek şirketinin işçilerin maaşlarını vermemesiyle başladı.

İşten çıkarmalar da yaşanınca yemekhanede boykot başladı ve rektörlük yeni bir yemek şirketi ile anlaştı. Yeni şirket ise mevcut işçilerin hepsini işe almayınca işgal başladı. 10 gündür yemekhanede süren işgale kampüs öğrencileri de destek veriyor.

İşgale destek veren öğrenciler, “Bir haftayı aşan bir süredir burada işçilerle beraber sabahlıyoruz. Etkinlikler oluyor, aynı zamanda okulda diğer öğrencilerin haberinin olması için kamuoyu yaratmak için etkinlikler düzenliyoruz. Bugün onların bir sorunu olduğunda biz yardım ediyorsak, yarın öğrencilerin bir sorunu olduğunda onlar da bize yardım edecektir” görüşlerini dile getirdi.

İşgale ve işçilere destek verenler arasında akademisyenler de bulunuyor. Siyasal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Metin Özuğurlu, “Yıllardır tanıdığımız çalışan arkadaşlarımız işsiz kalmak istemiyorlar. Bu koşullarda bundan daha anlaşılabilir ne olabilir?” diye konuştu.

Rektörlük ise yemek şirketi ile aralarındaki anlaşmanın taşeronluk değil hizmet alım sözleşmesi olduğunu belirterek yasal olarak bu sözleşmeye personele ilişkin bir hüküm koyma yetkilerinin olmadığını açıkladı.
Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri