Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara zirvesi terörü konuşacak

17 Temmuz 2008 / 13:44
Erdoğan, Bush'un en önemli kurmayı Hadley ile görüştü. Zirve sonrası ilk açıklama Hadley'den geldi.
Ankara'da kritik terör zirvesi. Hafta başında Türkiye'ye geleceği duyrulan ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Erdoğan ile görüştü. Zirveyle ilgili ilk açıklama Hadley'den geldi.

ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Türkiye ile ABD'nin terörizmle mücadelede birlikte çalıştığını kaydederek, ABD'nin, Türkiye ile Irak'ta ve "ortak terörist düşman" PKK'ya karşı işbirliğine devam edeceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Başbakanlık Merkez Bina'da kabul edilen Hadley, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından açıklama yaptı.

Amerikalı yetkili sözlerine Türkiye'de yeniden bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Hadley, ABD hükümetinin 9 Temmuz'da ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğundaki saldırıda Başkonsolosluğu koruyan Türk hükümetine müteşekkir olduğunu belirterek, aynı zamanda ABD hükümeti adına saldırıda hayatını kaybeden cesur polislerin ailelerine başsağlığı diledi.

21. yüzyılın zorluklarıyla mücadele ederken, ABD'nin yakın dostu ve müttefiki olarak Türkiye'nin güçlü ve stratejik ortaklığından müteşekkir olduklarını kaydeden Hadley, bu zorluklardan en önemlisinin terörizmle mücadele olduğunu bildirdi.

Hadley, "Ülkelerimiz terörizmle mücadelede birlikte çalışmaktadır. ABD, Türkiye ile Irak'ta ve ortak terörist düşmanımız olan PKK'ya karşı mücadelede işbirliğini sürdürecektir" diye konuştu.

Türkiye'nin son yıllarda bazı demokratik ve siyasi reformların yanı sıra serbest piyasayla ilgili önemli reformlar yaptığını belirten Hadley, bunların Türkiye için çok önemli olduğunu ve ABD'nin bu reform çabalarının devam etmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Stephen Hadley, reform çabalarının Türk halkı tarafından desteklenmesinin Türkiye'yi daha güçlü ve refah içinde yaşayan bir ülke haline getireceğini kaydederek, bu reformların ayrıca Türkiye'yi AB üyeliğine yakınlaştıracağını ve ABD'nin, Türkiye'nin AB üyeliğini güçlü bir şekilde desteklediğini vurguladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Hadley, "ABD ve Türkiye'nin güçlü bir stratejik ortaklığı vardır ve ABD bu ortaklığı gelecekte de güçlendirmek ve sürdürmek istemektedir" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri