Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'da ulaşım bayramda ücretsiz

06 Aralık 2008 / 18:15
Başkent'te Kurban Bayramı süresince EGO otobüsleri ücretsiz yolcu taşıyacak, Karşıyaka ve Cebeci Asri Mezarlığı'na ücretsiz otobüs seferleri düzenlenecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların Kurban Bayramı'nı rahat ve huzurlu geçirmelerini sağlamak amacıyla tüm önlemleri aldı. Bu bayram süresince de EGO otobüsleri ücretsiz yolcu taşıyacak.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, hafta sonları ile birleşerek 9 güne çıkan tatil süresince alışveriş, konaklama, ulaşım merkezleri ile mezarlıkları sürekli denetim altında tutacak. Zabıta ekipleri, Ankara'ya gelecek ve şehir dışına çıkacak vatandaşların huzurunu sağlamak için AŞTİ'de denetimleri arttıracak. Ayrıca şehir içi ulaşımı sağlayacak özel halk otobüsü, dolmuş ve taksiler de Zabıta Müdürlüğü Ulaşım ekiplerince denetlenecek. Çevre Zabıtası ekipleri takviyeli olarak denetimlerini sürdürerek, kaçak kömür, çevre ve gürültü kirliliği ile ilgili şikayetleri değerlendirecek.

Zabıta Daire Başkanı Mehmet Ercan, tüm izinlerin kaldırıldığını belirterek, Başkentlilerin alışverişlerini rahat ve güvenli bir ortamda yapabilmeleri için daha önceki bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da işportacıların bulvar ve caddeleri işgal etmelerine izin verilmeyeceğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Başkentlilerin bayramlarda aileleri ile birlikte akraba ve dost ziyaretlerini kolaylaştırmak için gelenekselleştirdiği EGO otobüsleri ile kent içi ücretsiz yolcu taşınması bu bayramda da devam edecek. Ankaralılar 4 günlük Kurban Bayramı süresince kent içi ulaşımda EGO otobüslerinden ücretsiz olarak yararlanabilecekler.

EGO, Kurban Bayramı süresince Karşıyaka ve Cebeci Asri Mezarlığı'na ücretsiz otobüs seferleri düzenleyecek. Karşıyaka Mezarlığı'nı ziyaret edecek vatandaşlar 4 gün boyunca metro hattında bulunan "Hastane Durağı"ndan saat 06.00'dan itibaren 10 dakikada bir Karşıyaka Mezarlığı'na taşınacak. Cebeci Asri Mezarlığı'nı ziyaret edecekler için de bayram sonuna kadar Sıhhiye Köprüsü üzerinden ve Ulus Anafartalar Çarşısı önü ve Zafer Çarşısı önünden yarım saatte bir otobüs kaldırılacak.

Vatandaşların rahat ve huzur içinde kabristan ziyaretlerini yapabilmeleri için Karşıyaka Mezarlığı içinde 10 tane servis aracıyla özel ring seferleri yapılacak. Ayrıca ziyaretçiler Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarının girişlerinde MEBİS "Mezarlık Bilgi Sistemi"nde yer alan Kiosklar sayesinde yakınlarının bulunduğu mezarı ve en kısa yolu harita çıktısı da alarak kolaylıkla bulabilecek. Her yıl olduğu gibi mezarlıklarda bayram süresince hoparlörlerden Kuran-ı Kerim okunacak, nöbetçi güvenlik ve
temizlik ekipleri de görev başında olacak.

Büyükşehir Belediyesi ve bağlı birimlerindeki hizmetlerin aksamaması için bayramda nöbetçi personel uygulamasına gidilecek. "188 Alo Ambulans" hizmeti bayram boyunca kesintisiz sürdürülecek. ASKİ bayram tatili boyunca tüm birimlerinde kesintisiz hizmete devam edecek. Bayramda kente su dağıtan pompalar ile arıtma tesislerinde hizmet tam kapasite devam ederken, meydana gelebilecek su ve kanal arızaları için tatil boyunca personel vardiyalı olarak 24 saat görevinin başında olacak.

Bayram süresince vatandaşların su ihtiyacını karşılamak üzere ASKİ Genel Müdürlük binasında bayram süresince 08.00-16.45 saatleri arası, Kızılay Metro İstasyonu'nda tatil süresince 08.00-21.00 saatleri arası, ING Bank şubeleri ile Metro ve Ankaray İstasyon veznelerinde 12 Aralık Cuma günü 09.00-17.00 saatleri arasında satış yapılacak. ASKİ yetkilileri, vatandaşlardan kurban atık ve artıklarının tıkanıklıklara neden olmaması için kanalizasyon kanallarına atmamalarını, kurban kesim yerlerinde gösterilen uygun yerlere bırakmalarını istedi.

Başkent Doğalgaz A.Ş. (Maltepe Doğalgaz Satış vezneleri 08.00-21.00 saatleri arası (tatil süresince), Kızılay Metro İstasyonu'nda saat 08.00- 21.00 saatleri arası (tatil süresince), doğalgaz satışı ilgili banka şubeleri ile Metro ve Ankaray İstasyon veznelerinde 09.00-17.00 saatleri arası (12 Aralık Cuma günü) doğalgaz satışı yapılacak.

ASKİ, itfaiye ve cenaze hizmetlerinin yanı sıra doğalgaz arıza ekipleri de 24 saat aralıksız görev yaparak, vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılayacak. Vatandaşlar belediye ile ilgili ihtiyaç ve şikayetlerinde aşağıdaki telefonlara başvurabilecekler:

Mavi Masa:153, Doğalgaz Arıza:187, Su ve Kanal Arıza:185, İtfaiye:110, Alo Cenaze:188, Alo Doğum:188 ve Zabıta: 231 79 84 - 229 66 91.


İHA

Kaynak:
Bu haber toplam 4680 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri