Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'dan 4 Şart AP'den Kınama

17.06.2010 09:08
Ankara, sivilleri katleden İsrail'e ilk yaptırım olarak ilişkileri indirmeyi düşünüyor. AP'de İsrail'i kınarken AB ve ABD'ye Türkiye’ye destek çağrısı yapıyor.

 

Avrupa Parlamentosundaki (AP) siyasi gruplarca ortaklaşa hazırlanan karar tasarısında, İsrail, Gazze’ye insani yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıdan dolayı kınanıyor. Genel kurulda bugün tartışıldıktan sonra yarın oylamaya sunulacak tasarıda, İsrail’in saldırısı, ‘’uluslararası hukuk ihlali’’ olarak değerlendiriliyor. Saldırıyla ilgili uluslararası tarafsız bir soruşturmanın açılması istenen tasarıda, AB ülkelerinin bu konuda gerekli katkıyı vermeleri çağrısı yapılıyor.

AB VE ABD DE DESTEK VERMELİ 

Tasarıda, İsrail’den, insani faciaya ve bölgenin radikalleşmesine yol açan Gazze ablukasını derhal kaldırması ve AB ülkelerinin de Gazze’ye giden kapıların sürekli açık tutulması için gerekli girişimlerde bulunması isteniyor. Filistin’e yönelik mali ve ekonomik yardımın artırılması gerekliliğine işaret edilen tasarıda, İsrail ile Filistin arasında doğrudan görüşmelerin başlaması, ABD’nin bu konuda da gerekli desteği vermesi tavsiye ediliyor.

TÜRKİYE’NİN ÇABASINI DESTEKLİYORUZ

AP’deki siyasi gruplarca ortaklaşa hazırlanan karar tasarısında, son gelişmelerin Türkiye-İsrail ilişkilerine ciddi zarar verdiği ifade ediliyor. Tasarıda, ‘’AP, Türkiye hükümetinin Filistin halkının üzerindeki yükün hafifletilmesi ve Ortadoğu barış sürecine katkı için diplomatik ve siyasi çaba göstermesini teşvik eder’’ ifadesi kullanılıyor.

EKSEN KAYMASINA KİMSE İNANMIYOR


Türkiye-Avrupa Karma Parlamento Komisyonu eski Eşbaşkanı Joost Lagendijk, ‘’Türkiye-AB ilişkilerini, özellikle de son birkaç yılda yakından takip edenler, Türk dış politikasında bir eksen kayması olmadığını düşünüyor’’ dedi. Uzmanların, Türkiye’nin doğusunda yer alan ülkelerle ilişkilerine enerji harcamasını anlamlı bulduğunu ifade eden Lagendijk, ‘’Bu, sadece Türkiye için değil, AB için de olumludur. Türkiye, AB’ye girdiğinde doğu komşularıyla AB’nin de iyi ilişkileri olacaktır sonuçta” dedi.

Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri