Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'yı sarsacak ŞOK İDDİA

27.12.2009 15:22
"Önümüzdeki günlerde üst düzeyde bazı subaylar gözaltına alınırsa kimse şaşırmasın. Bu operasyon 3-5 kişi ile sınırlı olmayacak."

Yeni gözaltılar olabilir

Eski adı Özel Harp Dairesi olan Seferberlik Tetkik Kurulu'ndaki aramayı Taraf'a değerlendiren üst düzey bir kaynak, “Savcılar geçen hafta elde ettiği bilgiler ışığında sabaha kadar her tarafı didik didik aradı. Ve çuvallarla belgelere el koydu. Bu belgelerde sadece Sayın Bülent Arınç'a yönelik bilgiler olmadığı ortaya çıktı. Aramalarda elde edilen ilk bilgilerde önemli notlar ve bilgilere ulaşıldı. Bu aramalar tamamen yasalar çerçevesinde gerçekleşmiştir. Tüm gelişmelerde Genelkurmay Başkanlığı'nın bilgisi dahilindedir” dedi.

Üst düzey yetkili ele geçen belgeler ışığında yeni gözaltılar olabileceğini iddia ederek şunları söyledi: “Önümüzdeki günlerde üst düzeyde bazı subaylar gözaltına alınırsa kimse şaşırmasın. Bu operasyon 3-5 kişi ile sınırlı olmayacak.”


Özel Harp Dairesi: Türk Gladyosu

Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı, 27 Eylül 1952'de faaliyetlerine başladı. Çok geçmeden Özel Harp Dairesi (ÖHD) adını aldı. Yalnız, “Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı” adı çatı isim olarak kullanılmaya devam edildi. Özel Harp Dairesi, NATO ülkelerinde kurulan Gladyo adlı oluşumların Türkiye'deki ayağı olarak kabul edildi. Daire ilk olarak Kıbrıs'ta EOKA'ya karşı kısa adı TMT olan Türk Mukavemet Teşkilatı'nı kurdu. 6-7 Eylül olayları, 1977 kanlı 1 Mayıs'ı, Maraş Katliamı başta olmak üzere birçok karanlık eylemin arkasında onların olduğu iddia edildi. ÖHD'den ilkkez 1973”de Başbakan iken haberdar olan Bülent Ecevit'in başlattığı Kontragerilla tartışması 70'ler boyunca sürdü. Taraf, Genelkurmay'ın 1977 yılından beri yürürlükte olan Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nın yetki ve sorumlulukları ile Gayri Nizami Harp'ın tanımı ve faaliyet alanı konularında bir dizi değişikliğe gittiğini 2 Haziran 2008'de duyurmuştu.

Bu haber toplam 1452 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri