Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Pazar seçim olsa sonuç ne olur?

04.11.2009 12:28
29 Mart seçimlerinde oy oranı düşen AK Parti'nin hemen ardından başlattığı demokratik açılımla birlikte oy kaybına uğrayacağı yorumları yapıldı. Peki anketler ne diyor?
29 Mart seçimlerinde oy oranı düşen AK Parti'nin hemen ardından başlattığı demokratik açılımla birlikte daha da oy kaybına uğrayacağı yorumları yapıldı. Peki anketlerden çıkan sonuç ne?

Türkiye’de siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel gelişmeleri ve bu gelişmelere dair algıları yılın her çeyreğinde araştıran GENAR’ın “2009 Türkiye - Toplum - Siyaset Araştırması”nın sonuçları Haber7 tarafından yayınlandı.

“Gündem”, “Siyasi tercihler”, “Ekonomik kriz”, “Hükümetin başarı düzeyi” “Kurumlara güven”, “Avrupa Birliği”, “Demokratik açılım” ve “Diğer gündem konuları” olmak üzere 8 başlıkta yapılan araştırma 19-26 Ekim 2009 tarihleri arasında 17 il ve 49 ilçede gerçekleştirildi.

AÇILIM, KARABULUT CİNAYETİ VE SEL

2152 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmadan çıkan sonuçlara göre, 2009 yılının 3. çeyreğindeki en önemli 3 gündem maddesi şöyle; "Demokratik açılım", "Münevver Karabulut cinayeti" ve "İstanbul ile Trakya’da yaşanan sel felaketi…"

Ülke gündemine dair hemen her konunun ele alındığı anketin en dikkat çeken sonuçlarından birisi de seçmenlerin oy tercihi oldu.

AK PARTİ'DE 1,5 PUANLIK DÜŞÜŞ

Genar'ın araştırması, Hükümetin “Demokratik açılım” adı altında ele aldığı ve kamuoyunda “Kürt açılımı olarak” adlandırılan süreçle birlikte halkın oy tercihlerinde nasıl bir değişim olduğunu da gözler önüne seriyor.

Buna göre “Bu pazar bir Milletvekilliği Genel Seçimi olması" durumunda partilerin oy dağılımı şöyle oluşuyor; AK Parti yüzde 37,5, CHP yüzde 24,7, MHP yüzde 17,5, b yüzde 6,6, Saadet Partisi yüzde 4,4 ve Diğerleri yüzde 9,3 oranında…

Haber7

Bu haber toplam 3226 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri