Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bugün seçim olsa; SON ANKET

01.12.2010 11:11
Andy-ar'ın seçim anketinden öyle bir sonuç çıktı ki...
Andy-Ar’ın yaptığı anketCHPile BDP ittifakının iki partinin de oylarında yüzde 50’ye varan oranlarda kayba neden olacağını ortaya koydu. Bugünseçimolsa AK Parti yüzde 46.4 oy alacak.

Referandum sonuçlarını en doğru tahmin eden araştırma şirketi olan Andy-ar, yaklaşan 2011 genel seçimleri öncesinde de seçmenin nabzını tuttu. Özellikle son dönemde ortaya çıkan ‘BDP-CHP ittifakı’ konusunda seçmene görüşünü soran Andy-ar her iki partinin tabanının da bu ittifaka sıcak bakmadığını belirledi. İttifak olması halinde BDP’li seçmenin yüzde 46’sı, CHP’li seçmenin yüzde 52’i oylarını değiştireceğini bildirdi.

Andy-ar Sosyal Araştırma Merkezi “Partilerarası İttifak Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı. 2011 genel seçimleri öncesinde seçmenin, Türkiye siyasetinde ittifak arayışlarına ve yeni oluşumlara bakış açısını tespit etmek amacıyla yapılan araştırma, 20 ilde 2 bin 371 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi. 21-24 Kasım arasında gerçekleştirilen araştırmada “BDP-CHP ittifakı” ve “Saadet Partisi- Büyük Birlik Partisi ve Türkiye Partisi ittifakı” soruldu.

BDP’ye oy veren seçmen, partilerinin CHP ile ittifak kuracak olmasını yüzde 55.2 oranında olumsuz karşılarken, böyle bir birleşme durumunda yüzde 46.3 oranında oylarında değişiklik olacağını söylediler. “Partinizin BDP ile birleşmesi durumunda oy tercihinizde değişiklik olur mu” sorusuna CHP’lerin yüzde 51.5’i “evet” oyu verdi.

“Seçimlerden daha güçlü çıkmak için oy verdiğiniz partinin hangi partiyle birleşmesi sizi mutlu eder” sorusuna AK Partili, CHP’li ve MHP’li seçmen yüzde 50’nin üzerinde “Hiçbir parti ile” yanıtını verirken. BDP ve HAS Parti seçmeni ise partilerininAK Parti ile ittifak kurarak güçlenebileceklerini ifade etti. Buna göre BDP’liler yüzde 61.6 oranında AK Parti ile birleşilmesini isterken, HAS Parti seçmeni de yüzde 51.3 ile AK Parti ile birleşmenin seçimde kendilerine güç katacağını belirtiler.

MHP kılpayı barajı geçiyor

“Bu pazar günü milletvekili genel seçimleri olması durumunda hangi partiye oy verirdiniz” sorusunun da yöneltildiği 2 bin 371 deneğin yüzde 46.4’ü “AK Parti” yanıtını verdi. Bu oylamada CHP yüzde 24.7’de kalırken,MHPyüzde 10.2, BDP ise yüzde 5.9 oranında oy alabildi. 12 Haziran 2011’de yapılacak genels eçimlere kadar bu oy tercihlerinin değişip değişmeyeceği sorulan deneklerden yüzde 47.2’si hayır cevabını verirken, oylarının değişebileceğini düşünenler yüzde 39.7’de kaldı.


STAR GAZETE

 

Bu haber toplam 2272 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri