Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anketten Öyle Bir Sonuç Çıktı Ki...

15.07.2010 00:00
Anayasa değişikliğine yönelik, 10-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, halkın yüzde 52'si referanduma evet diyor.

Anket sonuçları ilginç bir veriyi de ortaya koyuyor.AK Parti taraftarlarının 'evet',CHPtaraftarlarının ise 'hayır' oyu kullanacağı referandumda MHP ve BDP'ye o verenlerin kafası karışık.

Merkezi Polonya'da bulunan, Türkiye'de ise İstanbul,Ankarave Bursa'da faaliyet gösteren 'Ekometre' isimli şirket, 29 ilde 2 bin 798 kişi üzerinde 'Anayasa ve Referandum Sürecine Bakış' araştırması yaptı.

Ankete göre, MHP'lilerin 43,4'ü evet, 47,2'si ise hayır diyecek. MHP tabanında kararsızların oy oranı yüksek. BDP'li seçmenlerin yüzde 42'si referanduma evet diyeceğini kaydederken, 36'sı hayır diyecek. BDP tabanında da kararsız oranı yüksek.

Anket sonuçlarına göre, deneklerin yüzde 61.4 ü yeni bir erken genel seçime karşı. Yüzde 33,4'ü ise erken genel seçime ihtiyaç olduğu görüşünde.

"YARGI SİYASALLAŞTI"

Araştırmaya göre, denekler, yargı kararlarının siyasallaştığı görüşünde. Yargı kararlarının yüzde 65 oranında siyasallaştığını söyleyen denekler, alınan kararlarda hukukun dışına çıkıldığına inanıyor.

Vatandaşlar, yargı konusunda yeni bir referandum daha yapılmasını istiyor. 'Yargı referandumuna ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz' diye sorulan deneklerin yüzde 69'u 'evet' cevabı vermiş. Halk yeni bir yargı referandumu istiyor.

HALK DEĞİŞİKLİĞİN İÇERİĞİNİ BİLMİYOR

12 Eylül'de halkoyuna sunulacak Anayasa paketinin içeriği vatandaşlarca bilinmiyor. Ankete katılanların yüzde 39'u içerik hakkında bilgi sahibi olmadığını söylerken, yüzde 33'ü 'biliyorum' yüzde 28 ise 'kısmen biliyorum' cevabını vermiş. Buna rağmen Anayasa'nın değiştirilmesi gerektiğine inananların oranı yüzde 61.
 

Bu haber toplam 1622 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri