Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anne dosyaları açtırdı

06 Eylül 2008 / 15:27
Acılı anne Nurhan Yılmaz'ın oğluna "devlet adına" işletilen cinayetleri anlatmasıyla tozlu dosyalar raftan indi. İlk dosya milletvekili Pehlivanlı'yla ilgili.
Susurluk sanıklarından Yorulmaz'ın annesinin açıklamalarının ardından savcılık, Alparslan Pehlivanlı'nın katil zanlılarından Metin Vural'ın öldürülmesi ile ilgili faili meçhul dosyayı yeniden açtı

Susurluk sanığı Oğuz Yorulmaz'ın annesi Nuran Yorulmaz'ın Star TV'ye yaptığı açıklamalar gündeme damgasını vurdu. Oğlunun devlet adına 93-94 cinayet işlediğini iddia eden Yorulmaz'ın eski milletvekili Alparslan Pehlivanlı'nın katil zanlılarından Hacı Vural'ın ağabeyi Metin Vural'ın öldürülmesi olayında da oğlunun kullanıldığını söylemesi Başsavcılığı harekete geçirdi.

Dosya tozlu raflardan indi

Kırıkkale Başsavcılığı kaynakları, Nuran Yorulmaz'ın televizyondaki açıklamaları ve gazetelerde konuya ilişkin çıkan haberler doğrultusunda dosyanın yeniden incelemeye alındığı bilgisini verdi. Kaynaklar, dosyadaki bilgiler ve anne Yorulmaz'ın açıklamalarının birlikte değerlendirileceğini ve bunun ardından soruşturmanın kaldığı yerden devam edebileceğini kaydetti.

Yorulmaz'a infaz emri iddiası...

Anne Yorulmaz, öldürülen ANAP Milletvekili Alparslan Pehlivanlı'nın katilini oğlunun arkadaşlarıyla öldürdüğünü iddia ederek “...o zaman başbakandı. Pehlivanlı öldürüldükten sonra rahmetli Abdullah Çatlı'ya telefon ediyor. 'Pehlivanlı'nın kanı yerde kalmasın' diyor. 'Vuranı temizleyin' diyor. Abdullah Çatlı'dan böyle bir ricada bulunuyor. O da benim oğluma havale ediyor” iddiasını gündeme getirmişti.

Alparslan Pehlivanlı ve Pehlivanlı'nın katil zanlısı Hacı Vural'ın ağabeyi Metin Vural'ın öldürülmesi ile ilgili olarak TBMM Susurluk Komisyonu raporunda da ilginç ayrıntılar yer almıştı. Rapora göre olay şöyle gelişti:

Pehlivanlı ile Vural anlaşmazlığı

1991'deki genel seçimlerden önce ANAP Kırıkkale milletvekili Alparslan Pehlivanlı ile seçim bölgesi Keskin'in ANAP İlçe Başkanı Metin Vural arasında anlaşmazlık çıktı. Metin Vural genel merkez kararı ile ihraç edilmesinden Pehlivanlı'yı sorumlu tuttu. 1994 yerel seçimlerinde Keskin'de belediye başkanlığını Pehlivanlı'nın desteklediği aday kazandı. Bunun ardından 14 Nisan 1994'te Pehlivanlı'nın aracının önünü kesen başka bir araçtan açılan ateş sonucu öldürüldü. Cinayet ile ilgili olarak Metin Vural'ın kardeşi Haci Vural, Halim Ünver ve Üçler Talay yakalandı.

Bu olaydan yaklaşık 9 ay sonra bu defa Metin Vural'ın aracı üzerinde seyyar mavi renkli tepe lambasi olan bir araç tarafından durduruldu. Ellerinde telsiz olan ve kendilerini polis olarak tanıtan kişiler Metin Vural'a kimlik göstererek Ankara'ya götüreceklerini söyleyerek kendi araçlarına aldılar. O sırada Vural'ın yanında bulunan İdris Diri'yi ise serbest bıraktılar. Araçtakiler Metin Vural'ı kafasına ateş ederek öldürdü ve aşağıya attı. Aracı da bırakan katiller kaçtı. Aracın çalıntı olduğu ortaya çıktı. Vural'ın öldürülmesi olayı faili meçhul olarak kaldı.

Haber: Kemal Göktaş / Vatan
Bu haber toplam 2120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri