Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Annesini öldürdü, felç oldu

12 Mayıs 2008 / 03:07
İbretlik olay: Yatalak annesini öldürdü, cezaevinde felç oldu.

Yatalak annesini öldüren ve cezaevinde felç olan Semih Resen, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Semih Resen ile avukatı Osman Aydıner katıldı.

Mahkeme heyeti başkanı, jandarma görevlilerince sedye ile duruşma salonuna getirilen Semih Resen'in hareket kabiliyetinin sınırlı olduğunu, kalkıp oturamadığını, az konuşabildiğini, ancak konuşulanları anlayabildiğinin gözlendiğini tutanağa yazdırdı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Sinan Ali Yaşar'ın verdiği esas hakkındaki mütalaada, Semih Resen'in (56) yatalak annesi Mükerrem Resen (89) ile aynı evde yaşadıkları belirtilerek, 24 Ekim 2006 tarihinde polis merkezini telefonla arayan bir kişinin, yaşlı bir kadının oğlu tarafından dövüldüğünü bildirdiği anlatıldı.

Olayın yaşandığı eve giden polislerce yatağında darp edilmiş ve baygın şekilde bulunarak Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Mükerrem Resen'in bir gün sonra hastanede öldüğü kaydedilen mütalaada, Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi raporunda, yaşlı kadının kafa ve boyun travmasına bağlı beyin kanaması sonucu öldüğünün belirtildiği bildirildi.

Mütalaada, yargılama aşamasında savunması alınan sanığın, yatalak ve kalp rahatsızlığı bulunan annesi ile sürekli ilgilendiğini, kendisinin de psikolojik rahatsızlığı olması yüzünden daha önce Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gördüğünü ifade ettiği ve annesine kötü muamelede bulunmadığını söylediği kaydedildi.

Sanığın soruşturma aşamasındaki ifadesinde ise ''ölüm olayından bir gün önce yemek yemediği için tartıştığı annesinin, kendisine sürekli tahrik edici sözler söylediğini'' anlattığı belirtilen mütalaada, sanığın ''olay günü alkollü olduğunu, annesini tartakladığını, ancak dövmediğini'' söylediği ifade edildi.

-ADLİ TIP KURUMU RAPORU-

Mütalaada, Mükerrem Resen'in ölümüne neden olan travmatik yaralanmanın ''düşme mi, yoksa darp sonucu mu'' gerçekleştiği konusunda Adli Tıp Kurumu'nun görüşünün sorulduğu bildirilerek, bu kurumun 1. İhtisas Kurulu'nca hazırlanan raporda, ''travmatik yaralanmanın düşme sonucu olamayacağı ve ölüme neden olan baş ve boyundaki yaralanmaların kişinin doğrudan travmaya maruz kaldığını gösterdiğinin'' kaydedildiği belirtildi.

Semih Resen'in, psikolojik rahatsızlığının bulunduğunu beyan ettiğine de işaret edilen mütalaada, sanığın ''öz annesini kasten öldürdüğü'' gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

-SANIK VE AVUKATININ SAVUNMASI-

Mütalaaya karşı görüşü sorulan Semih Resen'in avukatı Osman Aydıner, mütalaayı kabul etmediklerini, Adli Tıp Kurumu'nun raporuna katılmadıklarını ve müvekkilinin atılı suçu işlediği yönünde hiçbir delil bulunmadığını savunarak, sanığın öncelikle beraatını, aksine bir karar verilmesi halinde ise öldürme kastı bulunmadığının göz önüne alınmasını istedi.

Semih Resen'in konuşmalarını tutanağa geçiren mahkeme heyeti başkanı, sanığın zor anlaşılan şekilde ''avukatını duyduğunu, beyanlarına katıldığını, annesini çok sevdiğini, öldürmediğini, normalde annesinin doğal yolla ölümünü bile istemediğini'' söylediğini tutanağa yazdırdı.

Semih Resen, son sözlerinin sorulması üzerine de ''annesini çok özlediğini'' dile getirdi.

-HÜKÜM-

Kararı açıklayan mahkeme heyeti, Semih Resen'in daha önce mahkemede alınan ifadesinden, annesi Mükerrem Resen'i döverek öldürdüğünün anlaşıldığına dikkati çekerek, sanığa ''annesini kasten öldürdüğü'' gerekçesiyle önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Suçun tahrik altında işlenmesi ve sanığın duruşmalardaki iyi halini dikkate alarak bu cezada indirim yapan mahkeme heyeti, sanığı 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Karar sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Semih Resen'in avukatı Osman Aydıner, müvekkilinin tutuklu bulunduğu cezaevinde darp edilmesinin ardından felç geçirdiğini öne sürerek, bu konudaki soruşturmanın sürdüğünü ifade etti.

Kaynak:
Bu haber toplam 824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri