Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Antalya ve Muğla'da yangın dehşeti

11 Temmuz 2008 / 23:34
Antalya Kaş'a bağlı Patara beldesinde devam eden orman yangınının rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılırken Muğla'da 17 yerde birden yangın var.
Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki ormanlık alanda devam eden yangında Gelemiş köyündeki 3 ev kısmen kullanılamaz hale geldi, bir çok ev ve turistik tesisin dış cephesi ve bahçeleri zarar gördü.

Gelemiş köyü ile çevredeki turistik tesisler tedbir amacıyla boşaltılırken, köylüler ve turistler yol güzergahları, Patara plajı ve tehlike yaratmayan noktalarda bekletiliyor.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yer yer şiddetini arttırarak fırtınaya döşüner rüzgarın da etkisiyle yangının dağlık alandaki doğu ve batı bölgesinde geniş alana yayıldığını belirterek, halen 70 hektarlık alanda etkili olduğunu belirtti.

Yerleşim yerlerine sıçrama riski devam eden yangına uçak ve helikopterlerin müdahalesinin havanın kararması nedeniyle sona erdiği, kara ekiplerinin de sarp alanlarda yangına güçlükle müdahale etmeye çalıştığı belirtildi.

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, yangının boyutunun büyük olduğunu belirterek, ''Yangın Patara girişinden köyün etrafını çevirmiş, denize doğru ve ormana doğru ilerliyor. Can kaybı yok'' dedi.

Patara Antik Kenti'nin Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık da ''Büyük bir yangın. Kazı evindeyiz. Orman ciddi biçimde yanıyor. Ören yerinde de kısmi olarak yangın var'' diye konuştu.

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Muğla ve ilçelerinde 17 ayrı yerdeki orman yangınlarının kontrol altına alındığını, Ekincik Koyu'ndaki yangına müdahale çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti.

İbrahim Aydın; Muğla Merkez, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Dalaman, Yatağan ve Köyceğiz'de 18 farklı yerdeki yangınlardan 16'sının ekiplerin havadan ve karadan yaptığı başarılı müdahelerle tamamen kontrol altına alındığını söyledi.

Aydın, Köyceğiz'in Ekincik Koyu'ndaki yangına müdahale çalışmalarının, bölgedeki vatandaşların da desteğiyle devam edildiğini söyledi.

Aydın, yangınlarda ilk tespitlere göre toplam 8 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü bildirdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri