Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Antalya'da çekirge istilası altında

27.06.2009 15:01
Antalya'nın İbradı ilçesi Başlar köyü onbinlerce çekirgenin istilası altında kaldı.

Yıllardır itilaflı olan ve belirli bölgelerinde ekim yapılan Eynif Ovası'nda mera ilan edildikten sonra gerekli önlem alınmadığını söyleyen köylüler isyan etti. Ekili alanlara zarar veren çekirge istilasından, evlerin bahçelerindeki sebze ve meyveler de payını düşeni aldı. Köylüler çekirgelerle kendi yöntemlerince baş etmeye çalıştı.

Yöre çiftçilerinden Mustafa Aydın, bahçesindeki sebzelerin zarar görmemesi için ağaç kesme motorunu çalıştırırken, "Motor sesi ile çekirgeleri kovmaya çalışıyorum" dedi. Aydın, "Çekirge ile mücadele tam olarak yapılmadı.Ovada çoğalan çekirgeler evlere kadar geldi. Ekili hububatı yedikten sonra bahçelerdeki sebzeleri de yemeye başladı. Bahçenin kenarındaki çitlere kendi aldığımız ilaçları atıyoruz" dedi.

GELECEK YIL TÜM BÖLGEYİ SARACAKLAR

Başlar köyü sakinlerinden Fikret Demirel de çekirge ile mücadelede yetkililerin yeterince mücadele etmediğini söyleyerek, "Yetkilileri göreve çağırıyoruz. Ekili alanlarımız büyük zarar gördü. Mücadele edilmezse, bıraktığı larvalardan çıkacak çekirgeler, gelecek yıl tüm bölgeyi saracak,ne hububat bırakacak, ne de bağ bahçe. Eynif Ovası ekili olsaydı buraya bırakılan larvaların çoğu sürümde imha edilecekti" dedi.

Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri