Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanser hastaları için sevindirici haber

11.12.2009 01:11
Yeni yapılan bir araştırmaya göre, her gün antep fıstığı yemek, akciğer ve diğer kanser türleri riskini azaltıyor.

Bu kabuklu yemişlerin kolesterol düşürücü etki oluşturduğu ve bitki kaynaklı gıdalarda bulunan antioksidan sağladığı biliniyordu. E vitaminin bir şekli olan gama tokoferolün fazla alınmasının kanser riskini azaltabileceğini söyleyen araştırmacılar, antep fıstığı tüketiminin gama-tokoferol serum seviyesini artırıp artırmayacağını değerlendirmek için 6 haftalık kontrollü klinik deneyler yaptılar.

Texas Women's Üniversitesi'nde yürütülen çalışmada, antep fıstığı bakımından zengin olan beslenmenin potansiyal olarak kanser risklerini azaltmaya yardımcı olduğu belirtildi. Epidemiyolojik çalışmalar, gama-tokoferolün prostat kanserine karşı koruyucu olduğunu, fıstık yenmesinin ise buna yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Gama tokoferol bakımından zengin diğer gıdalar arasında ise yer fıstığı, pikan cevizi, ceviz, soya fasulyesi ve mısır yağı bulunuyor. Günde yaklaşık 60 gram antep fıstığının vücut kitle indeksinde önemli değişikliklere neden olmaksızın akciğer kanseri riskini azaltmak için uygun olduğu belirtiliyor.

Araştırmanın sonuçları, Amerikan Kanser Araştırma Derneği'nin Frontiers in Cancer Prevention Research Konferansı'nda s

Bu haber toplam 1706 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri