Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Antihistaminik ile Alzheimer tedavisi

18 Temmuz 2008 / 13:27
Rusya'da eskiden kullanılan antihistaminik Dimebon adlı ilacın hafif veya orta derecedeki Alzheimer hastalığının tedavisinde etkili olduğu ortaya çıktı.
ABD'deki Baylor Tıp Koleji'nde Rachelle Doody ve ekibi, 2005-2006'da Rusya'nın 11 bölgesinde 155 hastanın yarısına günde 3 kez Dimebon, diğer yarısına plasebo verdi. Her iki grup altıncı ayın ve bir yılın sonunda teste tabi tutuldu.

Dimebon alan grubun bilişsel yetenekleri ve hafızasının belirgin şekilde güçlendiğini, plasebo alanlarınsa bu yetenekleri ve hafızasının zayıfladığını gören araştırmacılar ayrıca ilacın etkisinin aylar boyunca arttığını, bunun da Alzheimer ilaçlarında görülen bir durum olmadığını belirttiler.

Rusya Bilimler Akademisi'nin birkaç yıl önce yaptığı araştırma da Dimebon'un beyin hücrelerini koruma etkisi olduğunu göstermişti.

Ancak İngiliz The Lancet dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, Dimebon'un hastalığın iyileştirilmesinde değil, belirtilerinin giderilmesinde etkili olduğunu, ayrıca araştırmanın sadece bir ülkede, az sayıda kişi üzerinde yapıldığını vurguladılar.

Rusya'da Dimebon, alerjiye özgü daha özellikli ilaçların bulunmasıyla 20 yılı aşkın süredir kullanılmıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1694 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri