Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AP Erdoğan'ın bu sözünü tartışıyor

30.12.2009 23:23
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ailelere “en az üç çocuk yapın” önerisi Avrupa Parlamentosu’na taşındı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ailelere “en az üç çocuk yapın” önerisi Avrupa Parlamentosu’na taşındı.

Avrupa Parlamentosu Üyesi Philip Claeys, AB Komisyonu’nun yanıtlaması istemiyle AP Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde “AB Komisyonu Türk nüfusunda daha da bir artışı arzu edilir bir şey olarak görüyor mu?” diye sordu

Claeys önergesinde, “Türk Başbakanı Sayın Erdoğan kendi açıkladığı Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden canlandırma emeliyle aynı yönde son olarak her ailenin en az üç çocuk sahibi olması için çağrıda bulunmuştur. Bu Türkiye’nin durumunun güçlenmesini sağlayacaktır. Türkiye’nin nüfusunun her yıl yaklaşık 1 milyon arttığı, fakat bunun Sayın Erdoğan için yeterli olmadığı açıktır. Komisyon Başbakan’ın sözlerini Türk hükümetiyle görüşmüş müdür?” dedi.

Görüşme yapıldıysa sonuçlarının açıklanmasını isteyen Claeys, önergesinde, “AB Komisyonu kişilerin dolaşım özgürlüğü ve Türkiye’nin AB’ye potansiyel katılımı ışığında, Türk nüfusunda daha ileri bir artışı arzu edilir bir şey olarak görüyor mu?”, “Komisyon Türk nüfusunun gelecekteki olası artışı ve Avrupa'ya göç baskısına olası sonuçları hakkında bir çalışma başlatmış mıdır? Öyleyse sonuçları nedir?” sorularına da yer verdi.

Bu haber toplam 1598 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri