Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AP Türkiye raporu

22 Mayıs 2008 / 08:54
Parti kapatmayı zorlaştırın Ergenekon'un üzerine gidin.

Avrupa Parlamentosu, dün kabul ettiği Türkiye raporuyla AK Parti hükümetine parti kapatmayı zorlaştıracak yasal reformları hayata geçirme çağrısında bulundu.

Hollandalı Hıristiyan Demokrat parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan raporda, AK Parti'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının doğuracağı sonuçtan endişe duyduğunu vurguladı. TCK'nın 301. maddesinde yapılan değişiklik "olumlu bir adım" olarak nitelenirken, 301'in tamamen kaldırılması istendi. Dün Strasbourg'daki genel kurul toplantısında görüşülen tavsiye niteliğindeki rapor, 62 "hayır" ve 61 "çekimser" oyuna karşı 467 oyla kabul edildi. Rapora dün eklenen bir değişiklik önergesiyle birlikte, TBMM'ye parti kapatmaya ilişkin yasal düzenlemeler ve anayasadaki ilgili maddelerin değiştirilmesi tavsiye edildi. "Anayasa Mahkemesi'nin kararını, hukuk devleti ilkeleri, Avrupa standartları ve Venedik komisyonunun, siyasal partilerin kapatılmasıyla ilgili ölçütlerine uygun almasını temenni ediyoruz." ifadeleri yer aldı. Raporda eklenen diğer bir önergede de, 1 Mayıs'ta Taksim'de emniyet güçlerinin göstericilere sert müdahale ettiği yönündeki haberlerin "endişe verici" olduğu kaydedildi.

AK Parti kapanırsa, üyelik hayal

Avrupa Parlamentosu, ayrıca, "suç örgütü" olarak tanımladığı Ergenekon çetesine ilişkin soruşturmanın üstüne gidilmesi ve örgütün "devlet organlarındaki tüm bağlantılarının ortaya çıkarılarak örgütle ilişkisi olanların yargıya teslim edilmesi"ni istedi. Rapor öncesinde genel kurulda yapılan tartışmada ise tüm siyasi gruplar, AK Parti'ye yönelik kapatma davasından duydukları endişeyi aktardı. Avrupa Komisyonu Genişleme Komiseri Olli Rehn, AK Parti hükümetine yeniden AB eksenli bir reform politikasını hayata geçirmesi yönünde çağrıda bulundu. Rehn, ayrıca, iktidar ve muhalefet partilerinin sivil anayasa çalışmaları başta olmak üzere tüm hassas konularda ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Rehn, "AK Parti'nin kapatılma davasıyla ilgili tüm Avrupalı parlamenterlerin endişelerini paylaşıyorum. Türkiye, ziyan edilmiş yeni bir reform yılını daha kaldıramaz." dedi. Sosyalist Parti adına söz alan Hans Swoboda ise AK Parti'ye açılan kapatma davasını, "Avrupa'da mahkemelerin, insanların verdiği oyları ellerinden alması tahayyül dahi edilemez." sözleriyle eleştirdi. Liberal grup üyesi Andrew Duff da Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararı alması halinde tam üyelik ihtimalinin yok olacağını belirterek, "CHP, Mustafa Kemal'e yakışmayacak bir şekilde Türk demokrasisini agresif bir laikçilik adına feda etmek ve Türkiye'deki çoğulculuğu ve ifade özgürlüğünü boğmak istiyor." dedi. Genel kurul toplantısında, CHP'nin şiddetle eleştirdiği AB-Türkiye Karma Parlamentosu Eşbaşkanı Joost Lagendijk'a destek açıklamaları yapıldı.

Zaman - Emre Demir

Bu haber toplam 1060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri