Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Apo emretti, ROJ TV müdürü kovuldu!

15.08.2010 11:57
ROJ TV'nin, terör örgütü PKK'nın bir uzantısı olduğunu kanıtlayan belgelere bir yenisi daha eklendi.

Danimarka'dan uydu yayın izni alan ROJ TV'nin, terör örgütü PKK'nın bir uzantısı olduğunu kanıtlayan belgelere bir yenisi daha eklendi.

ROJ TV'nin Kopenhag'daki merkezinde genel müdürlük görevinden uzaklaştırılan Manuşehr Zonoozi'nin, Abdullah Öcalan'ın kesin talimatıyla işten çıkarıldığını belgeleyen bir ses kaydı ortaya çıktı.

Kopenhag polisinin de elinde olduğu bildirilen ses kaydının, ROJ TVPKK ilişkisi konusunda önemli bir kanıt olarak değerlendirildi. Ses kaydına göre, 2008 yılının haziran ayında bir sabah ROJ TV genel merkezine gelen "Hamza" kod adlı bir kişi, Manuşehr Zonoozi'yi istifa dilekçesini imzalamaya zorluyor ve imzalamaması durumunda Zonoozi ve ailesinin hayatının tehlikede olduğunu söylüyor. Örgüt adına orada bulunduğunu tehditkar bir ses tonuyla söyleyerek konuşmasına başlayan "Hamza", kendisinin Abdullah Öcalan'ın temsilcisi olarak orada bulunduğunu ve "Apo"nun artık Zonoozi'yi istemediğini söylüyor.

KOD ADI HAMZA

"Hamza" kod adlı kişinin Almanya tarafından da aranmakta olan Abdullah Şen olduğu belirtiliyor. Abdullah Şen hakkında geçtiğimiz şubat ayında Almanya'da savcılık tarafından PKK üyelerine yardım ve yataklık yapmak, PKK üyelerine sahte kimlik sağlamak suçlamalarından dava açıldığı biliniyor. Alman savcılık yetkililerine göre Abdullah Şen, Avrupa'da PKK'nın finansal faaliyetlerinden sorumlu ve Belçika'da PKK'nın Avrupa kanadının yönetiminin bir parçası. Ses kaydının geçtiğimiz ilkbahar aylarından beri Danimarka'da yayınlanan Berlingske Tidende gazetesinin elinde bulunduğu ve Kopenhag polisinin isteği üzerine, "Hamza"nın kaçmasına neden olabileceği gerekçesiyle bugüne kadar yayınlanmadığı belirtiliyor. Ancak Abdullah Şen'in Avrupa'yı terk ettiği ve Kuzey Irak'ta bulunduğu da öne sürülüyor. Geçtiğimiz mart ayından beri ROJ TV-PKK ilişkisini ortaya koyan bilgi, belge, fotoğraf ve ses kayıtları konusunda ne polis ve savcılıktan ne de ROJ TV'den hiçbir açıklama yapılmadı. Zonoozi'nin, görevinden uzaklaştırılma gerekçesi 'zimmetine para geçirmek' olarak açıklanmıştı.

DEHŞET VERİCİ

DANİMARKA'NIN ana muhalefet partisi hukuk sözcüsü Karen Haekkerup, ses kayıdını "dehşet verici" diye yorumladı. Hükümete dışarıdan destek veren Danimarka Halk Partisi milletvekili ve Parlamento Hukuk Komisyonu Başkanı Peter Skaarup, "Bir terör örgütünün, Kopenhag'da bağımsız bir televizyon şirketinin genel müdürünü işten atması karşısında tüylerim diken diken oldu. Bu olay ROJ TV ile PKK arasında var olan bağın devam ettiğini gösteriyor" dedi. (Sabah)

Bu haber toplam 1384 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri