Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aranan Paşa Moskova da

03 Temmuz 2008 / 08:06
İstanbul'da gözaltına alınmak istenince ortadan kaybolduğu anlaşılan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün Pazar sabahı Rusya'ya gittiği ortaya çıktı.
Kamil Elibol'un haberi

Ersöz, "İşim biterse dönerim. Döndüğümde teslim olacağım" dedi.Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul'da gözaltına alındığı iddia edilen Jandarma Genel Komutanlığı eski İstihbarat Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün Rusya'da olduğu ortaya çıktı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde İstihbarat Başkanlığı yapan Ersöz'ün iş görüşmesi için 30 Haziran sabahı İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan tarifeli bir uçakla Rusya'ya gittiği anlaşıldı. Bugün'e konuşan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, "Hakkımda yakalama emri çıkarıldığını evimin aranmasıyla öğrendim. İş görüşmelerini tamamladıktan sonra en kısa sürede Türkiye'ye döneceğim. Şu an daha önce planlanan bir iş seyahatinde bulunuyorum. Döndüğümde beni kim arıyorsa gidip teslim olacağım" dedi.

ASILSIZ HABERLER BENİ ÜZDÜ

2006 yılında Bilecik'teki 2'nci Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı'ndan emekli olan Levent Ersöz, savunma alanında faaliyet yürüten bir Rus şirketine "danışmanlık" yaptığını ifade ederek, "Danışmanı olduğum Rus firması yetkilileri ile yapacağım görüşmeler nedeniyle Pazar sabahı uçakla Rusya'ya geldim. 10-15 gün içerisinde görüşmelerimi tamamlayıp yurda döneceğim. Zaten eşim evimde arama yapan polislere iş görüşmesi nedeniyle Rusya'ya gittiğimi söylemiş. Ancak, bazı medya organlarında gözaltına alındığım şeklinde haberlerin çıkmasına ve hakkımda çeşitli iddialarda bulunulmasına üzüldüm" dedi.

Polisin her yerde aradığı Levent Ersöz, emekli Jandarma Albay Erdal Sarızeybek'in kendisi hakkında bulunduğu suçlamaların da tamamen gerçek dışı olduğunu söyledi. İstihbarat Başkanı ile o dönem Ş.Urfa İl Jandarma Komutanı olan Erdal Sarızeybek'le ilgili açılan idari soruşturmayı yürüttüğünü ifade eden Ersöz, "Hakkında soruşturma yaptığım için benimle ilgili asılsız iddialarda bulundu. Beni yıpratmak istedi" dedi.

İKİ YIL İSTİHBARAT BAŞKANIYDI

Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Şener Eruygur'un döneminde Jandarma'nın en "kilit" birimi sayılan İstihbarat Başkanlığı'nı yaptı. İki yıl bu görevde bulunan Ersöz, Fevzi Türkeri'nin Jandarma Genel Komutanı olmasından sonra emrinde görevli Daire Başkanları ve bazı proje subayları ile birlikte "tayine" uğradı. O dönemki tayinler "Jandarma İstihbarat Başkanlığı'nda tasfiye" olarak değerlendirildi.

Ersöz, Bilecik'teki 2'nci Er Eğitim Tugay Komutanlığı'na, telefon dinleme ve gizli izleme yapan Mali Teknik Daire Başkanı olan Kıdemli Albay Hasan Atilla Uğur Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı'na, Daire Başkanı Kurmay Kıdemli Albay C.H. de Çukurca'daki Taktik Sınır Alay Komutanlığı'na tayin edilmişti. Ersöz'ün İstihbarat Başkanı olduğu dönemde çalışan çeşitli rütbelerdeki subay ve astsubaylar da çeşitli illere tayin edilmişti.

Tuğgeneral Levent Ersöz'ün adı Emekli Jandarma Albay Erdal Sarızeybek'in Ya Gazi Paşa Duyarsa, adlı kitabında geçti. Sarızeybek kitabında dönemin Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Levent Ersöz'ün yazılı olmayan talimatıyla bazı telefonları dinlediğini iddia etmişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri