Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arap Birliği'nden Türkiye'ye tarihi teklif

28.03.2010 13:13
Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Arap ülkeleri ile komşu ülkeler arasında işbirliğini öngören yeni bir proje düşündüklerini belirterek bu projede Türkiye'nin de yer almasını istediklerini söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Arap ülkeleri ile komşu ülkeler arasında işbirliğini öngören yeni bir proje düşündüklerini belirterek bu projede Türkiye'nin de yer almasını istediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, "Biz üzerimize düşen tarihi ve değerlerimizden kaynaklanan görevi de şüphesiz ki yerine getirmek durumundayız" diyerek teklife olumlu baktıklarını belirtti.

OLAYLARA YÖN VEREN ÜLKE

Konuşmasında Gazze sorununa değinirken, bu bölgenin nükleer silahlardan arındırılmasını istediklerini ifade eden Arap Birliği Genel Sekreteri Musa, Türkiye'nin Arap Birligi ve bölgeyi ilgilendiren konularda ''elini taşın altına koyduğunu'' söyledi. ''Biz, bunun farkındayız'' diyen Amr Musa, Türkiye'nin, ''olaylara yön verebilen etkili girişimlerini devam ettirdiğini'' söyledi. Bağımsız Filistin'in kurulması gerektiğini, burada aslında İsrail'in de çıkarının bulunduğunu anlatan Musa, İslam coğrafyasında yaşanan Sünni-Şii çatışmasının da nükleer silahlardan daha büyük bir tehdit olduğuna vurgu yaptı. Mezhepsel çatışmaların ortadan kaldırılması gerektiğini anlatan Musa, bu çatışmaları körükleyen ''gizli eller'' bulunduğunu belirterek, ''Artık yeter... Bu ellere 'çekin elinizi' demenin zamanı gelmiştir'' diye konuştu. Arap ülkeleri ile komşu ülkeler arasında işbirliğini öngören yeni bir proje düşündüklerini anlatan Amr Musa, bu projede Türkiye'nin de yer almasını istediklerini bildirdi. Musa, ''Kardeş ülke Türkiye ile çalışmamız, Arap Ligi'ne güç katacaktır'' diye konuştu. Başbakan Erdoğan ise Musa'nın teklifini son derece olumlu bulduğunu belirtirken “Türkiye, Arap Birliği ile her türlü işbirliğine hazırdır, bu noktada üzerine düşeni yapacaktır. Bundan hiç endişeniz olmasın. Son dönemde Kudüs üzerinde oynanan oyunları biliyorsunuz. Bütün bu oyunlar karşısında bizim sessiz kalmamız mümkün değil. Biz de üzerimize düşen tarihi ve değerlerimizden kaynaklanan görevi de şüphesiz ki yerine getirmek durumundayız” dedi. İki gün sürecek zirvede Arap ülkeleri, Doğu Kudüs'te yeni Yahudi yerleşim birimleri inşa etmeyi planlayan İsrail'e karşı ortak bir strateji belirlemeye çalışacaklar.

 
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri