Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arap dünyası paramparça!

04 Ocak 2009 / 19:31
İsrail'in Gazze'ye yönelik kara operasyonu Arap dünyasını birbirine düşürdü.
Kahire'de toplanan Arap Birliği Parlamentosu'nda Gazze konusu ele alındı. Görüşme sırasında Irak ve Libyalı temsilcilerin Mısır'ı Gazze'deki katliama ortak ilan etmesi, Mısır'ın tepkisine sebep oldu ve üyeler arasında tartışma çıktı. Arap Parlamento Başkanı Muhammed Casim El Sakkir, tartışmalara rağmen Mısır'ı suçlamayı sürdürdü.

El Sakkir'in, "Yıllardır Filistin davasını savunan Mısır, İsrail ile anlaşarak Filistinlilere komplo kurdu. Gazze'de yaşanan katliama Mısır da ortaktır" demesi üzerine Mısırlı üye Mustafa El Fikhi, "Mısır tüm işlerini açıktan yapıyor. Sedat İsrail ile barış yaparken, Arap dünyasına bunu ilan etti. Mısır hiçbir Arap ülkesine komplo düzenlemedi.

Bazılarının Mısır'ı hainlikle suçlamaları, Mısır'ı Arap denkleminden dışarı çıkarabilir. Bunun sonucunda da Arap dünyası zararlı çıkar" şeklinde yorum yaptı. Suçlamaların devam etmesi üzerine Mısırlı üye Mustafa Fikhi, oturumu "Siz ayıp ediyorsunuz" diyerek terk etti.

Öte yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa saldırıları kınayarak, "İsrail'in yaptığı operasyonlar kendini savunmak için olamaz. Kurbanların yüzde 40'ını sivillerin oluşturduğu İsrail saldırıları, savunma eylemi olarak anlamlandırılmaz" şeklinde konuştu. Musa, "Biz sivillerin saldırılardan korunmasına ve uzak tutulmasına çalışıyoruz" dedi.

İHA

Kaynak:
Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri