Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arap dünyasını bölünmeden kurtarmış

02.10.2009 05:09
Arap dünyasındaki en keskin bölünmeyi Türkiye'nin giderdiği ortaya çıktı. Erdoğan'ın verdiği güvenceyle Suriye lideri Esad yıllar sonra Suudi Arabistan'a gitti
Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Arap dünyasındaki barışta arabulucu rolü oynadığı ortaya çıktı. Erdoğan'ın sözlü güvencesiyle Suudi Arabistan Kralı Abdullah ve Suriye Devlet Başkanı Başar Esad arasındaki küslük sona erdi. Suriye lideri Esad'ın geçen ay İstanbul'da katıldığı iftar yemeğinde Erdoğan ve Davutoğlu devreye girdi. İki lider arasında şu görüşmeler geçti:

- Erdoğan: Ben sizden rica ediyorum. Cidde'deki törenlere katılmanız olumlu etki sağlar.
- Esad: Cidde'ye gittiğim takdirde, Kral Abdullah'ın da Şam'a gelmesini isterim. Ancak siz onun geleceğine dair şahsi güvence verirseniz giderim.
- Erdoğan: Ben bu güvenceyi veriyorum.
- Esad: Ben de gidiyorum.

İFTARDA GÖRÜŞTÜLER

İftar yemeğindeki bu görüşmenin ardından Suriye lideri Esad, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı, Kral Abdullah Bilim ve Teknik Üniversitesi'nin 23 Eylül'deki açılışına katıldı. Bu görüşme öncesinde ise Kral Abdullah'ın özel temsilcisi Ankara'yı ziyaret etti ve Gül ve Davutoğlu ile görüştü. Kral Abdullah ise önümüzdeki hafta Şam'ı ziyaret edecek ve böylece 6 yıldır lider düzeyinde süren küslük bitecek.

SAVAŞLAR GİRDİ

Suriye ve Suudi Arabistan arasındaki ilk gerginlik 1993'te Irak Savaşı sırasında yaşandı. Şam, ABD'nin işgaline tamamen karşı çıkıp, bunu kendi bütünlüğü için tehdit olarak görürken, Riyad ABD'ye destek verdi. Ardından Lübnan lideri Hariri suikastı oldu ve Suudi Arabistan Suriye'yi suçladı. Lübnan Savaşı sırasında iki ülke karşı karşıya geldi. Suriye, İran ile işbirliğini artırırken bu defa Gazze'deki çatışmalar gündeme oturdu. Mısır ve Suudi Arabistan Hamas'a desteği nedeniyle Suriye'ye karşı tavır aldı. Bu bölünme Arap dünyasına da yansıdı ve Türkiye yaklaşık 1.5 yıldır bu bölünmeyi gidermeye çalışıyordu.
Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri