Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arap Medyasında Erdoğan

08 Ocak 2009 / 14:53
İsrail'in Filistinlilere yaptığı katliamın, Erdoğan tarafından sert tepki ile karşılanması, İngiltere'de yayım yapan El Arab Gazetesi tarafından da desteklendi.
İngiltere'de Arapça yayımlanan El Arab Gazetesi’nde İsrail’in 8 Ocak 2009 tarihli internet sayfasında Türkiye’nin, Orta Doğu’da yaşanan son gerginlikle ilgili takındığı tutum değerlendirildi.

Abdülfettah el Arabi imzasıyla ve “Erdoğan’ın Arap ve İslami Derinliğe Dönüşü” başlığı ile yayımlanan yazıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, olası tehlikelere rağmen İsrail’e karşı takındığı tutumdan övgüyle söz edildi.

İşte Abdülfettah el Arabi’nin o yazısı:Gazze'deki İsrail savaş makinesine ilişkin tepkiler birleşti ve orada yaşananları savunmasız bir halka karşı katliam olarak adlandırdı. Bu halkın tek kabahati, işgalcinin projelerine karşı durmasıydı. Ancak, Siyonist olmalarından ya da Batı medyasının, İsrail'in yaptıklarını

"kendini savunmak" şeklinde tasvir etmesinden kaynaklı olacak, yapılanları savunan garip tutumlar da vardı.

Ancak bölgedeki isteklerine ve imajını iyileştirmek adına giriştiği tüm diplomatik çabalara rağmen verdiği tepkide çok daha öteye giden tutumlar da vardı. Bunlar arasında, Gazzelli sivillere karşı böylesine bir vahşet uygulanmasının nedenini sorgulayan Başbakan Recep TayyipErdoğan vardı. Erdoğan, İsrail'in yaptığı katliamın, insanlığın vicdanında iyileşmesi zor yaralar açtığını ve yaşananların Orta Doğu'da barış adına atılan adımları umutsuz kılmakla tehdit ettiğini söyledi. Erdoğan açıkça, Gazze'ye yapılan saldırıların durdurulmasını istedi ve

İsrail'i yaşanan gerilimden sorumlu tuttu.

Saldırıları reddeden ve Hamas direniş hareketine kayan bu tavrın, Türkiye'nin dış ilişkilerine ve farklı alanlardaki çıkarlarına da pek çok açıdan yansıması olacaktır. Bu yansımaların ilki, Avrupa Birliğinin bütün kapılarının kapanması olacak. Zira, İsrail'in baskı mekanizmaları, Türkiye'nin bu rüyasının gerçekleşmemesi için harekete geçecektir ki zaten bunun için şimdi açık bir gerekçe buldu: Türkiye'nin bölgedeki İsrail projelerine düşmanlığını gösteren tutumu.

Diğer yansıması ise Türkiye'nin PKK ile savaşında somutlaşacak. Türkiye, PKK ile mücadelesinde ABD'den destek almıştı ancak Hamas'a yakın bir tutum sergilemesinden ve

İsrail katliamını teşhir etmesinden sonra, Amerika'nın desteği çok uzun sürmeyecektir. İsrail, Türkiye'nin bu durumla mücadelede yalnız kalması için bir kapı aralığı buldu, tabii daha da ileri gidip PKK'nın varlığını desteklemeye kalkmazsa.

Türkiye'nin, Batı'nın çıkarlarına ve İsrail ile Amerika'nın bölgedeki politikalarına bağlılığı hükmüyle kaybedeceği pek çok cephe daha olsa da takındığı onurlandırıcı tavırla, Arap ve İslami derinine geri döndü.

Zira bütün Arap ve Müslüman halklar 10 gündür devam eden vahşete tanıklık ederken büyük bir acı duydu.

Gazze'ye saldırıların durmasını talep eden halk hareketleri ve Erdoğan'ın anlamlı açıklamalarıyla taçlandırdığı Filistinlilerin haklarının savunulması, Türkiye'nin, Arapların davalarıyla ne denli ilgili olduğunu kanıtladı. Türkiye pek çok cephede kaybedecek olsa da bu tavrıyla özüne, aidiyetine dönmüş oldu.

Kaynak: ManşetHaber

Bu haber toplam 1574 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri