Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arap Ülkelerinden Türklere Fırsatlar

13 Haziran 2008 / 08:12
İşte Arap ülkelerinde Türkleri bekleyen büyük fırsatlar.
Türkiye'nin Arap ülkeleriyle ticaretinin potansiyelin çok altında kaldığı, mevcut imkanların kullanılması ve güç birliği yapılması halinde şu an 27 milyar dolara ulaşan ve yıl sonunda 30 milyar doları geçmesi beklenen iş hacminin 100 milyar dolara çıkabileceği belirtildi.

Bu yıl 3.'sü gerçekleştirilen Türk- Arap Ekonomi Forumu, Türkiye ile Arap ülkelerinin başbakanları tarafından yapılan karşılıklı yatırım çağrılarına sahne olurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, güç birliği çağrısı yaparak, ekonomi ve ticaretteki gerçek potansiyelin ortaya çıkarılacağını söyledi.

Forum'un açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ticari ve ekonomik ilişkilerin mevcut potansiyelin çok altında olduğunu belirterek, “Aramızdaki ticari ilişkiler olması gereken noktada değil. Mevcut potansiyelimizin gereğini aramızda gerçekleştiremiyoruz. Aslında çok imkanlarımız var ama biz bu imkanlarımızı kendi aramızda devşirmiyoruz. Onu başardığımız anda bu çok ciddi güç aktarımı olacaktır” diye konuştu.

TÜRKLER’İ BEKLİYORUZ

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih ve Filistin Başbakanı Salam Fayyad ve Somali Başbakanı Hasan Hüseyin de forumda Türk şirketlerini ülkelerine yatırım yapmaya beklediklerini vurguladılar. Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih'in “Özellikle Türk şirketlerine ciddi kolaylıklar sağlayacağız. Türk şirketleri gelsin, onların isimlerini listelerimize alalım. Ülkedeki büyük altyapı onarımlarını, hastane, okul ve karayollarını birlikte yapalım” çağrısı dikkat çekti.

2008'DE 30 MİLYAR DOLARI AŞACAK

Arap ülkeleri başbakanlarının yatırım çağrıları ile Başbakan Erdoğan'ın “ekonomik ve ticari ilişkiler potansiyelin çok altında” değerlendirmesini sorduğumuz Türk-Arap Forumu Koordinasyon Başkanı Mehmet Habbab, yarı yıl itibariyle Arap ülkeleriyle iş hacminin 27 milyar dolar olduğunu belirterek, “Potansiyel gerçekten muhteşem. Tüm Arap ülkeleriyle senede rahatlıkla 50-100 milyar dolara çıkabileceğimize inanıyorum” dedi.

Potansiyelin şimdiye kadar kullanılamamasının sebebini “Ortadoğu'ya hiç açılamadık biz. Hep yok Almanya, Amerika'ya baktık” şeklinde açıklayan Habbab, 2000 senesinden sonra Ortadoğu'ya açılmaya başlanıldığını ve 2000 senesinde 6 milyar dolar olan iş hacminin 27 milyar dolara ulaştığını vurguladı. Kaybın telafi edilebileceğini ve bundan sonra karşılıklı ticaretin hız kazanarak devam edeceğini ifade eden Habbab, Arap ülkeleriyle iş hacminin 2008 sonunda 32-33 milyar dolara çıkacağını kaydetti.

IRAK’LA TiCARET 2009’DA PATLAMA YAPACAK

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih'in Türk şirketlerine yönelik yatırım çağrısını ve Türkiye ile Irak arasındaki ticaretin son durumunu konuştuğumuz Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, 2008'in “bekleme ve hazırlık yılı” olacağını ifade ederek, bu yılı müteahhitlik işleri dahil 4 milyar dolarlık bir rakamla kapatacaklarını söyledi. Irak'ta siyasi durumun oturduğunu belirterek, “Bundan sonra artık ticarete sıra geldi” diyen Aksoy, şöyle devam etti: “Temmuzdan itibaren herkes görecek ki, Irak'la olan ilişkilerimiz çok eski dönemlerde olduğu gibi gayet güzel, muntazam hale gelecek. Berham Salih'in mesajını böyle almak lazım.”

İHALESİZ BİLE VERİRİM

Forum için Türkiye'ye gelen Berham Salih'i kendisinin karşıladığını belirten Aksoy, yaptıkları özel görüşmede Salih'in kendisine “Bizim müteahhitlik ve altyapı hizmetlerine, sadece Kuzey Irak için değil, tüm Irak'ta şiddetle ihtiyacımız var. Ve bu konuda Türkiye zaten uzman bir ülke. Yeter ki güvenilir firma olsun. Ben ihalesiz bile size güvenip işi verebilirim” dediğini aktardı.

Bu açıdan Irak'ta ciddi bir potansiyel olduğunu vurgulayan Aksoy, “Ay sonundan sonra Türkiye tarafından da Irak'a belli ziyaretleri başlayacak. O zaman ne olacak biliyor musunuz? 2009 için ticaret hacmimiz 10 milyar dolara ulaşır demiştim ama 'acaba az mı dedim' diye şimdiden düşünüyorum. 2009'da bir patlama kesinlikle bekliyorum” şeklinde konuştu. Aksoy ayrıca, Berham Salih'in ricası üzerine, Türkiye'deki müteahhitlik firmalarını Salih'le biraraya getireceklerini aktardı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri