Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ardi iskeleti Darwin teorisini resmen çürüttü

03.10.2009 09:47
Amerikalı bilimadamları, Evrim teorisini bilimsel olarak çürüttü. Etiyopya'da 1994 yılında ortaya çıkarılan bir iskeletin 4,4 milyon yıllık olduğu ve insana benzediği açıklandı.
Bilimadamları, Darwin'in Evrim teorisini bilimsel olarak resmen çürüttü. 1994 yılında Etiyopya'da bulunan iskeletin bugünkü insana çok benzediğini ifade eden Amerikalı bilimadamları, bununla insanların atalarının şempanzalerden evrimleştiğini iddiasını bitirdiğini açıkladı.

İskelete "Ardi" adını veren bilimadamları, bunun insanoğluna benzediğini Şempanze ve maymun türlerinin hiçbirine benzemediğini açıkladı.

Daha önce bulunmuş olan ve "Lucy" adı verilen en eski insansı iskeletinden 1 milyon yıl daha yaşlı olduğu anlaşılan ve "Ardi" adı verilen iskeletin, insanın evrimine ilişkin yerleşik bazı kanıları da değiştirebilecek önemde olduğu kaydedildi.

Science dergisinde bugün 11 ayrı çalışmayla aktarılan iskeletin, 50 kilogram ağırlığında, 1,22 metre boyunda olan ve ormanlık bir bölgede yaşadığı anlaşılan bir dişi insansıya ait ve 4,4 milyon yıllık olduğu anlaşıldı. Ardipithecus ramidus adıyla sınıflandırılan canlının iskeleti, bulunan 125 kemik parçasının birleştirilmesiyle ortaya çıkarıldı.

ABD'nin Kent Eyalet Üniversitesi'nden antropolog C. Owen Lovejoy, bu bulgunun, "insan evrimi konusunda daha önce bilmedikleri birçok bilgi vereceğini" savundu.

Kaliforniya Üniversitesi İnsan Evrimi Araştırma Merkezi müdürü Tim White da açıklamasında, "bulduğumuz ortak ata değil ama bulabildiklerimiz arasında, ortak ataya en yakın olanı" dedi.

White, insan ve şempanzelerin ortak atalarının 6-7 milyon yıl önce yaşadığının sanıldığını ifade etti.

Önemli bir çalışma

Harvard Üniversitesi Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi paleantropoloji yöneticilerinden David Pilbeam da "insan evrimi çalışmalarına ilişkin en önemli keşiflerden biri" ifadesini kullandı.

Ardi, Etiyopya'da daha önce de bitki ve hayvanlara ait çok sayıda fosilin keşfedildiği Araf vadisinde bulundu. Ardi'nin üst dişlerinin bugünkü maymunların uzun ve keskin dişlerine değil, daha çok günümüz insanının küt dişlerine benzediğini, bunun da Ardi'nin diyetinin ağırlıklı olarak "meyve ve kabuklu yemiş gibi, ağaçlarda yetişen ürünler olduğu" anlaşıldı.

Ardi'nin pelvis ve kalça kemikleri, bu insansının dik yürüdüğünü gösteriyor. Ayakları, dik yürümeye olanak verecek biçimde. Ancak ağaçlara tırmanmasına da yardım edebilecek kadar büyük ayak parmaklarına sahip.

İnsan ömrü 400 bin seneyi geçmez

Amerika'da yaşayan ünlü Müslüman jeolog Zağlul en-Neccar, batının insanın gerçeği konusunda yavaş yavaş hakikate yaklaştığını söyledi.

"Ardi" iskeleki konusunda yapılan açıklamaların çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyen en-Neccar, bunun Darwin teorisine bilimsel olarak yapılmış büyük darbe olduğunu belirtti.

Neccar, bilimadamlarının insanın ömrü konusunda yaptıkları milyon yıl iddialarının mübalağa taşıdığını ve insanın yeryüzündeki yaşantısının 400 bin seneyi geçmediğini bildirdi.

Dünyada bu konuda çok önemli çalışmalar olduğunu söyleyen Zağlul en-Neccar, insanoğlunun dünyadaki ömrü konusunda da bilimadamlarının biz jeologlar gibi gerçek hakikatlere yakında ulaşacaklarını açıkladı.
Bu haber toplam 7258 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri