Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arenada Stadı'nda Kutlu Doğum Coşkusu

04.04.2010 21:47
Hollanda'daki Türk sivil toplum kuruluşları bu yıl bir ilke imza atarak, Kutlu Doğum'u Amsterdam Arena Stadı'nda hep birlikte kutladı.
Hollanda'daki Türk sivil toplum kuruluşları bu yıl bir ilke imza atarak, Kutlu Doğum'u Amsterdam Arena Stadı'nda hep birlikte kutladı. Hollanda Diyanet Vakfı'nın öncülüğünde düzenlenen programı 40 bin kişi izledi.
 
Hollanda Diyanet Vakfı'nın (HDV) öncülüğünde düzenlenen ve yedi farklı kesime ait federasyonun desteklediği dev programı Hollanda'nın yanı Avrupa'nın değişik ülkelerinden gelen 40 bin kişi izledi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun da iştirak ettiği 'Peygamber Sevgisinde Buluşalım' isimli programa, Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Deventer Başkonsolosu Nihat Erşen ile Lahey Din Hizmetleri Müşaviri ve Diyanet Vakfı Başkanı Bülent Şenay'ın yanı sıra diğer Avrupa ülkelerinde görev yapan Din Hizmetleri Müşavirleri de katıldı.

Kura'n-ı Kerim' in okunmasıyla başlayan programda açılış konuşması yapan Lahey Din Hizmetleri Müşaviri Bülent Şenay, camilerin Avrupa'da huzurun, minarelerin ise birliğin simgesi olduğunu söyledi. Kutlu Doğum coşkusunun Arena'da yaşanışının Hollanda'da var olan din özgürlüğünün en güzel ifadesi olduğunu belirten Şenay, bu toplantının yarınlar için bir ümit kaynağı olduğunu ifade ederek şöyle devam etti: "Modern çağda Peygamber sevgisi, modern topluma samimiyetin, insan sevgisinin, dostluğun, 'yaradılanı sev yaradandan ötürü' anlayışının, iyiliğin ve ihlasın hatırlatılmasıdır. 'Birbirinizi sevin, buğzetmeyin, sırt dönmeyin, küçüklere merhamet büyüklere saygı gösterin, kolaylaştırın güçleştirmeyin' diyen Peygamberin izinden giden insanlarda hiç kimseye zarar gelmez."

"Özgür ülke Hollanda'nın özgür Müslümanları, bugün coşkulu bir gün. Mutlu bir gün." diye konuşan Şenay, Alemlere rahmet sevgi ve adalet Peygamberi Hz. Muhammed'in (s.a.v) dünyaya teşrifinin, bu tarih değiştiren Kutlu Doğum'u hatırlayıp Allah'a şükretmek için toplandıklarını söyledi.

Kura'an-ı Kerim' in başkalarının kutsalına saygıyı emrettiğini, bu bağlamda Müslümanların başkalarının kutsalı saygılı olduklarına değinen Şenay şöyle konuştu: "Müslümanların kendi kutsallarına birazcık da olsa saygı istemeleri de haklarıdır. Bugün anlamlı bir gün. Müslümanlara 50 bin kişi toplanıp kendi manevi beraberliklerini coşkuyla kutlayabiliyorlar. İşte yarınların Hollanda'sı budur. Özgür ve huzurlu. Hollanda devleti kendisini 'bütün dinlere eşit mesafede olan ve her bir dini topluluğun kendi dini eğitim ve hizmetlerini organize edebilmesine imkan veren' bir din toplum ilişkileri uyguladığı şeklinde tanımlamaktadır."

16 milyonluk Hollanda'da sayıları bir milyonu bulan Müslüman toplumunun dini faaliyetlerini muhtelif organizasyonlar vasıtasıyla sürdürdüklerini hatırlatan Bülent Şenay, "Müslümanlar ve Türk toplumu Hollanda'da ve Avrupa'da huzurun ve güvenin garantisidir. Avrupa'da 'fitne' istemiyoruz, barış, huzur ve kardeşlik istiyoruz." dedi. Bülent Şenay, konuşmasını, "Teolojik hakikat bir yana Hıristiyan kardeşlerimizin de Paskalya bayramlarını kutluyor ve diyoruz ki, Hz. Muhammed'e (s.a.v) kadar tüm peygamberleri seviyoruz." diyerek bitirdi.

"İSLAMOFOBİ VE ÖNYARGININ TEK ÇARESİ ÖZGÜRLÜKLERİ DAHA DA ARTIRMAKTIR"

İyilik ve güzelliğin adı ve simgesi olan Peygamber Efendimizin bir ahlak abidesi olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu ise Peygamberimizin bütün söz ve davranışlarının kaba olan her şeyi güzele dönüştürdüğünü söyledi. Umudu tükenenlerin Efendimiz'in bağrında çiçek açtığını kaydeden Prof. Bardakoğlu, "Rabbimiz hepimizi ayrım olmadan Peygamberimizin sancağı altında toplar inşallah." dedi.

Arena Stadını dolduran 40 bin kişiye "Bu toprakların asli unsurlarsınız, geri gidecek değilsiniz" diye hitap eden Prof. Bardakoğlu, Hollanda'yı da verdiği özgürlüklerden dolayı tebrik etti. İslam ve Müslümanlara karşı zaman zaman ön yargıların ortaya çıktığına değinen Bardakoğlu, bu gibi durumlarda tek çarenin özgürlükleri daha da artırmak olduğunu ifade etti. Bardakoğlu, bir arada sulh içinde yaşamanın yolunun özgürlüklerden geçtiğine temas etti.

Avrupa' da islamofobinin oluşmasında yanlış ve eksik tanınmanın da etkisinin olduğunu belirten Prof. Bardakoğlu, bu yüzden Müslümanları dinlerini daha iyi yaşayıp tanıtmaya davet etmelerini istedi. Diyanet İşleri Başkanı, "Müslümanlar insanlığın sağduyusunu temsil ediyor, o yüzden tüm güzellikleri davranışlarıyla göstermeliler." dedi.

Dini özgürlüklerden yana olduklarını, herkesin kendi hayat tarzı ve inandığı şekilde yaşama özgürlüğünü savunduklarını da kaydeden Bardakoğlu, "İnsanı insan olarak severiz. Onları Rabbimizin emaneti olarak görüyoruz. Dünyanın neresinde yaşarsak orası bizim vatanımızdır. Herkesin özgürlüğüne saygı gösteriyoruz. Bizim özgürlüğümüze de saygı gösterilmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Programdan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Prof. Bardakoğlu, İslam ve Müslümanlara karşıtı tutumuyla tanınan aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders'ın söz ve eylemlerine ilişkin bir soruya ise şöyle yanıt verdi: "Biz anayoldan gider ona bakarız, tali yola saparsak yolumuzu şaşırırız. Hollanda'daki Türk toplumunun uyumunu, toplumla olan ahengini göstermeye bugün buradaki topluluk yeter. Bu durumu farklı düşünen veya anlatanlar olabilir. Protesto eden de olabilir ama biz onlara da teşekkür ederiz. Çünkü, demek ki, kendimizi onlara anlatmada yeterince çaba sarf etmemişsizdir. Elbette zaman zaman mesela karikatür krizleri, Müslümanların ortak değerlerine saldırılar veya çok incitici tavırlar olabilir ama, bunlar yaygın değildir. İnanıyorum ki bu kişiler yaşadıkları sağduyulu toplumdan da gereken tepkiyi alıyorlardır. Bu tür tavır ve eylemler hiç bir zaman barışı sağlamamıştır, devamlı nefret gerilim oluşturmuştur. Kötülüğe kötülükle değil iyilikle karşılık vermeliyiz."

Bu haber toplam 1938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri