Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç, Gözyaşlarına Hâkim Olamadı

11.11.2009 20:04
Arınç, Dicle Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada küçük Ceylan'dan söz ederken göz yaşlarına hakim olamadı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, demokratik açılım konusunun Meclis'te görüşülmesini engellemeye çalışan muhalefete sert tepki gösterdi. Parlamento'da yaşananları 'zorbalık' olarak değerlendiren Arınç, "İdeolojiler insanı bağnaz, otoriter yapar. Atatürkçüyüm diyerek Atatürk'ü istismar etmek çok çirkindir, yanlıştır. Demokratik açılım Atatürk'e ihanettir demek gerici bir düşüncedir. Meclis'i çalıştırmayanlar mürtecinin ta kendisidir." dedi.

 

Dicle Üniversitesi'nin (DÜ) 2009-2010 Akademik Yılı açılış törenine katılan Bülent Arınç, artık faili meşhul cinayetler, yargısız infazlar olmasın diye uğraştıklarını söyledi. İnsanların kendi kimliğiyle özgürce yaşadığı bir ülke için gayret sarf ettiklerini vurgulayan Arınç, "Siyasette bulamadığımız mutabakatı halkımızla bulacağız. Üç-beş yıllanmış, kaşarlanmış siyasetçiyle uğraşmayacağız. Halkımızla kucaklaşacağız." dedi. DÜ'nin yapılan spor ve kongre salonuna alkışlar eşliğinde giren Arınç, konuşmasına iki noktaya dikkat çekerek yapacağını söyledi. Üniversitede protestocu grubunun gündemlerinde olan konulara işaret ettiğini belirten Arınç, "Bunları kötülemiyorum. Meşru kaldığı sürece hakları vardır. Bazı alanlardaki engellemeleri aşmak için çalışıyoruz." dedi.

 

Türkiye'de insan hakları ihlallerine bigane kalamayacaklarını anlatan Arınç, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden Ceylan Önkol'un olayını örnek verdi. Ceylan'ın nasıl ve neden öldüğünün belki ayrıca tartışılacağını anlatan Arınç, "Küçük bir kızın hayatını kaybetmesi annesi babası kadar bizleri de üzmüştür. Bunda hepimizin sorumluluğu var. Cahit Sıtkı Tarancı'nın dediği Memleket İsterim artık Ceylanlar Ölmesin demekle eşdeğer. Faili meçhuller, asit kuyuları olmadı mı oldu. Artık acı tek taraflı değil. Artık terörle kan ve gözyaşı dökülmesin diye çalışıyoruz." diye konuştu.

 

"Türkiye'de ne analar ne babalar kaybettik. Sabah evden çıkıp bir daha gelmeyen, eşini çocuğunu kaybedenler gördük. Bunlar artık yaşanmasın diyen bir memleket istiyoruz." diyen Arınç, Mardin, Diyarbakır ve Siirt'te yaşanan bütün acıları bildiğini kaydetti. Bu insanların buna müstahak olmadığını, haksızlığın her yerde haksızlık olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Arınç şöyle devam etti:

 

"Cumhurbaşkanınız sayın Gül ne güzel dile getirdi. 'devletin yüzü tektir. Tek yüzü var o da hukuktur' diye. Asker ve polislerimiz de öldü, şehit oldular. Aynı şekilde masum insanları da alıp götürdüler. Köyünde ağa olup her gün onlarca kişiyi ağırlayanı da alıp götürdüler. Bunların acıları hala devam ediyor. Artık dağa çıkmasınlar, kendi kimliğiyle yaşasınlar diyoruz. Bu ülkenin yurttaşları birbirlerine sevgiyle baksınlar. Bu memleket hepimize yeter."

 

Diyarbakır'da olan bir olayı Manisa'da yüreğinde hissettiğini dile getiren Arınç, meseleye bir bütün bakmak zorunda olduklarının altını çizdi. "Çocuğunu düğünlerle askere gönderen anneler askerden sonra artık ağıt yakmasın." diyen Arınç, küçük bir zümrenin dışında akan kanın durması gerektiğini söyleyenlere kulak verilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Son dönemlerde komşu illerle bütün problemleri çözdüklerini hatırlatan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye'nin kendilerine üç tarafı denizlerle, 4 tarafı düşmanla çevrili olduğunun hep anlatıldığını dile getirdi. Arınç, "Çevresi böyle kapalı olan bir ülke nasıl gelişsin. Komşularla sıfır problem anlayışımız devam ediyor. Bu çok güzel. Ancak evimizin içi bu memleket. Evimin içinde sevgi olmadan Gürcistan'la iyi ilişkinin kimseye faydası olmaz. Diyarbakır'a neden öğrenci gelmiyor. Manisalı, İzmirli neden Diyarbakır'da okumak istemiyor. Aileler çocuklarını teröre kaptırırlar diye göndermiyor. Bunu kırmamız gerekiyor. Bu iyi bir tablo değil."

 

"ÜLKEMİZDE HER ŞEYİ İSTİSMAR EDENLER VAR"

 

10 kasımda Atatürk'ü Türkiye'nin her yerinde vatandaşların isteyerek yaptığı törenlerle andığını dile getiren Arınç, ülkemizde her şeyi istismar edenlerin olduğunu söyledi. Bir şeyin sonuna 'cı', 'cu' geldiği zaman korkacağını belirten Arınç şunları söyledi: "İslam güzeldir. İslamcı kötüdür. Atatürk güzeldir. Atatürkçü olup her şeyi istismar etmek De çirkindir. Dün Meclis'te 10 kasım tartışmaları yaşandı. Demokratik açılım olmasaydı, madencilerin sorununu tartışacaktık. Peki 10 kasımda madencilerin sorunu mu tartışılır diyecekler miydi. Atatürk bir insandı. Ona karşı duyulan saygı sevgi ülkemize yaptığı hizmettir. Onun arkasına sığınıp söylemek gerici bir düşüncedir. Dün karşılaştığım zorbalığı bugüne kadar görmedim. Bundan utanıyorum. 5 yıl başkanlığımda böyle bir şey görmedim. Demokratik açılımı ortaya koydum. Yanlışsa öneride bulunun, doğruysa katkı yapın. Bizden başka kimse elini taşın altına koymuyor. Bugün çözemezsek bizden sonra gelenler buna cesaret edemez."

Bu haber toplam 1486 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri